Szárnyaló kereskedelem

Genf. Elsősorban a kínai áruk özönének köszönhetően óriási mértékben növekszik a világkereskedelem, amelyben a legnagyobb exportőr már nem az USA, hanem Németország. Szlovákia külkereskedelmi hiánya azonban az elkövetkező egy-két évben tovább mélyülhet.

A tavalyi 4,5 után az idén 7,5%-kal bővül az áruk és szolgáltatások világkereskedelme – áll a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) éves jelentésében. A WTO a mostani előrejelzését arra alapozza, hogy az exportnagyhatalmak és -térségek már tavaly is jóval az átlag feletti ütemben növelték kivitelüket.

Emellett az USA erőteljesebb fellendülésétől és importigényétől hajtva a világgazdasági környezet még kedvezőbbé vált: a világ GDP-je a tavalyi 2,5 után az idén várhatóan már 3,7%-kal bővül. A legnagyobb kockázatot idén az USA importnövekedési ütemének lassulása és a gyenge nyugat-európai kereslet jelentheti a világkereskedelemre – állapítja meg a genfi székhelyű szervezet. Az árukereskedelem összesített értéke a múlt évben 16%-kal, 7300 milliárd dollárra bővült, a szolgáltatások kereskedelmének értéke pedig 12%-kal, 1800 milliárd dollárra nőtt.

Az úgynevezett átalakuló gazdaságok közé sorolt kelet-közép-európai országokban a tavalyelőtti 15 után tavaly csaknem a duplájával, 29 százalékkal futott fel a dollárban számolt export, így a térség a világon a legerőteljesebb növekedést produkálta e téren, miközben az import bővülésének az üteme 12-ről 11%-ra mérséklődött – állapítja meg a WTO. Szlovákiában azonban a külkereskedelmi hiány még legalább az elkövetkező két évben tovább fog nőni. Szlovákia kivitelének 60%-a már most is az Európai Unió tagországaiba irányul, és az uniós csatlakozásunkat követően ez több mint 90%-ra fog nőni. A szlovák pénzügyminisztérium elemzése szerint ugyan az elkövetkező egy-két évben az európai gazdaságok részéről nagyobb keresletre számíthatunk, ezzel együtt azonban az egyre növekvő külföldi befektetések hozzájárulnak a behozatal növekedéséhez. A befektetők ugyanis a termeléshez szükséges gépeket és berendezéseket külföldről hozzák be. Kivitelünk húzóágazata az elkövetkező években is az autóipar lesz. A most érkezett befektetők 2006-tól kezdik el a gyártást, ami hozzájárul az export jelentős megugrásához.

A WTO jelentése szerint az elmúlt években leginkább az ázsiai országok profitáltak a felvevőpiacok hízásából, hiszen kivitelük az átlag kétszeresével, 12%-kal nőtt és ez 1897 milliárd dollárt jelentett. Az USA 5%-kal többet exportált, mint 2002-ben, így kivitelének 724 milliárd dolláros értéke elmaradt Németország 748 milliárd dolláros, 22%-os növekedést jelző exportjától. Németország elsőségében az is jelentős szerepet játszott, hogy a dollár végiggyengélkedte az évet az euróval szemben. A harmadik helyre lépett Kína, amely 35%-kal tudta növelni exportját. (ng, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?