Napraforgó étolaj – A napraforgó magjából állítják elő, sok többszörösen telítetlen zsírsavat tartalmaz, magas esszenciális zsírsavtartalma (linolsav 60-70%) jelentős.
Salátákra vagy hőkezelt ételek készítéséhez
Repce étolaj – A repce magjából előállított étolaj. Magas, egyszeresen telítetlen zsírsav tartalmú, esszenciális zsírsavat tartalmaz (linol- és linolénsav). Igen kedvelt étolaj Kanadában, Észak- és Nyugat-Európában. Az étolajhoz felhasznált repcemag (az ún. kis erukasav tartalmú mag), melyet a 70-es években nemesítettek. Ma már kizárólag ezt használják étolaj előállítására. Nyugat-Európában reneszánszát éli e étolajfajta használata.
Szója étolaj – A szója magjából (babból) nyerik. Magas telítetlen zsírsavtartalmú, esszenciális linol és linolén savat tartalmaz. Tokoferol (antioxidáns) tartalma magas. Az Amerikai földrészen és Kínában igen elterjedt a használata.
Kukoricacsíra étolaj – A kukoricaszem csírájából előállított étolaj. Magas telítetlen zsírsav-, esszenciális zsírsavtartalommal (linolsav), tokoferol (antioxidáns) rendelkezik. Észak-Amerikában és Európában kedvelt étolaj.
Földimogyoró étolaj – A földimogyoró magból állítják elő. Zömében egyszeresen és kétszeresen telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Hűtőben tartva megszilárdul. Kedvelt étolaj az Amerikai kontinensen valamint Nyugat-Európában.
A forró égövből származó olajoknak – babaszú (amerikai pálma gyümölcsének magjából készül), pálmamag olaj, pálma olaj (az olajpálma friss gyümölcséből), kókusz olaj – magas a telítetlen zsírsavtartalmuk. Mivel szobahőmérsékleten szilárdulnak, ezért ezeket főképpen margarin gyártáshoz használják, de sütéshez is ajánlják.
Az olíva olajokat az olajfa gyümölcséből (olajbogyóból) állítják elő. A mediterrán térség hagyományos olaja, az egyre közkedveltebb mediterrán diéta fontos eleme. Jellemzően magas egyszeresen telítetlen zsírsav tartalma (olajsav). E különleges olajról az Európai Unió különleges szabályozást léptetett hatályba. A különböző érzékszervi és kémiai jellemzők vizsgálata alapján a minőség szerint a következő osztályokba soroljuk az olíva olajat (az 1. a legjobb minőség, a továbbiak csökkenő értékűek).
1. Extra szűz olívaolaj
2. Szűz olívaolaj
3. Normál szűz olívaolaj
4. Szűz lampant olaj (nem étkezési minőség, finomításra kerül!)
5. Finomított olívaolaj
6. Tiszta olívaolaj
7. Szűz olívamaradék olaj
8. Finomított olívamaradék olaj
9. Olíva maradék olaj
Az olívamaradék a szűz olívaolajok kinyerése után maradt pogácsa, melyből másodlagosan szintén nyernek ki olajat. Ennek minősége elmarad a szűz olívaolajétól, és többnyire finomítják vagy finomított olívaolajjal keverik.
Kis mennyiségben előállított, különleges olajok:
Szőlő étolaj (a szőlő magjából készül)
Mustármag étolaj (a fehér, fekete vagy barna mustármagból nyerik)
Szezám étolaj (a szezámmagból állítják elő)
Tökmag étolaj (az olajtök magjából préselik)
Ezeket az olajokat főként salátákhoz és speciális ételekhez használják.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.