Milyen lesz a támogatás formája?

Pozsony. Visszafogottan reagáltak a tagjelölt országok arra a brüsszeli felajánlásra, hogy az Európai Unió tagországaiban alkalmazott jelenlegi közvetlen kifizetési rendszer helyett válasszák az egyszerűbb, kevesebb papírmunkával járó területalapú átalánytámogatást. Egyelőre Szlovákia sem döntötte el, hogy melyik alternatíva mellett teszi le a voksát.

Több termelő jutna közösségi forrásokhoz, ugyanakkor a Brüsszelből kapott közösségi támogatást nagyobb területre kellene szétosztani(Somogyi Tibor felvételePozsonyban, csakúgy mint a legtöbb társult országban, egyelőre nem döntötték el, hogy élnek-e az EU javaslatával, amely a közvetlen kifizetések terén az ún. egységes területalapú kifizetést (single area payment) ajánlja a 2004. május 1-jén csatlakozó országoknak. Franz Fischler, az EU agrárbiztosa cseppet sem csodálkozik a döntés halogatásán. Úgy fogalmazott: megérti a tagjelöltek kivárását, elvégre nem lehet tudni, hogy június végéig döntés születik-e az Unióban a közös agrárpolitika reformjáról. Márpedig Fischler szerint „a közvetlen jövedelemtámogatások egyszerűsített rendszere akkor hozna nagyobb előnyöket a csaknem egy év múlva csatlakozóknak, ha a tizenötök még ebben a félévben megállapodnának a közös agrárpolitika reformjáról”.

ÁTALÁNYTÁMOGATÁS

A Csatlakozási Szerződés értelmében az új tagországok a tagság első éveiben (három évig, amely kétszer egy évvel meghosszabbítható) a jelenlegi tagországokban alkalmazott közvetlen kifizetési módszer helyett alkalmazhatják, alkalmazhatnák a területalapú átalánytámogatási rendszert. Lényege, hogy a közvetlen kifizetésre az egyes termékeknél rendelkezésre álló, pontosan kiszámítható támogatásokból egységes keretet, nemzeti borítékot képeznek. Ebből átalánytámogatást kapna minden olyan terület, amelyet 2003. június 30-án mezőgazdaságilag hasznosítottként tartottak nyilván és amelyet megfelelő kultúrállapotban tartanak. Magyarországi szakértők kiszámították: számukra akkor lenne valóban egyszerűbb az egységes területalapú kifizetési rendszer, ha Magyarország nem használná ki azt a lehetőséget, hogy a közvetlen kifizetéseket nemzeti forrásokból kiegészítése. Ha viszont Magyarország folyósítja a nemzeti kiegészítést, a jelenlegi tagországokban alkalmazottnál is bonyolultabb kifizetési és ellenőrzési rendszert kell kiépítenie. Azzal együtt, hogy az egyszerűsített rendszerben a nyilvántartási mechanizmusnak csak bizonyos elemeit kellene alkalmazni. (Nem kellene bevezetni a haszonállatok nyilvántartását szolgáló teljes rendszer, viszont a földregisztert igen, hiszen nyilvántartásba kell venni minden parcellát.)

ELŐNYÖK ÉS HÁTRÁNYOK

Az átalánytámogatás legfontosabb előnye, hogy nem kell ellenőrizni a közösségi jogszabályokban szereplő számos feltétel betartását (jogosult növények, ugaroltatás, kvóták, jogosult állatok egyedi nyilvántartása). Elvileg egyszerűbb lenne a közvetlen kifizetések feltételeként megkövetelt Integrált Igazgatási és Ellenőrzési Rendszer (IACS) létrehozása és működtetése is, ugyanakkor az IACS-t így is, úgy is fel kell állítani és üzembe kell helyezni. Az új támogatási rendszer további előnye, hogy olyan termelők is kaphatnának támogatást (cukorrépa, burgonya, szarvasmarha- és juhtartáshoz nem kapcsolódó legelők, gyümölcs- és szőlőültetvények, zöldség-, dísznövénytermő területek, parlagföldek), akiknek egyébként nem járna. A gazdaság szabadon választhatná meg, hogy mit termel. Hátrány viszont, hogy a közösségi támogatást nagyobb területre kellene szétosztani. Az állattenyésztők nem az állomány, hanem a rendelkezésükre álló legelőterület nagysága alapján kapnának támogatást, ami a kevés legelővel rendelkezőket sújtaná a leginkább. Viszont több termelő jutna közösségi forrásokhoz.

A magasabb szintű kiegészítés jelentős többletterhet róna a költségvetésre, miközben pótlólagos feladatok jelennének meg a támogatásfolyósítás és az ellenőrzés során. További bizonytalansági tényező, hogy az EU még nem alakította ki álláspontját a kérdésben és a részletes szabályok kidolgozása is még folyamatban van. A nemzeti kiegészítés pontos mértékével és az elosztás módjával kapcsolatban várhatóan további külön előírások, korlátozó feltételek lesznek, amelyek tovább késleltetik a tagjelöltek döntését.

Bár az EU különböző fórumain tárgyalt közösségi agrárpolitika reformterveiben szó van a területalapú átalánytámogatási rendszerre való áttérésre – tervek szerint az új tagoknak felkínált rendszer a jövőben általános EU-gyakorlat lesz –, egyes vélemények szerint a társult országoknak felajánlott és a reform keretében javasolt rendszerek között lényegi eltérések vannak. Ezzel együtt rövid időn belül Pozsonynak, Prágának, Budapestnek stb. is döntenie kell arról, hogy kívánnak-e élni az egységes területalapú támogatási rendszer lehetőségével. (KSZ-EG, F, gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?