GÉNPISZKÁLT TERMÉKEK ORSZÁGONKÉNT

Az USA-ban hódítanak a génmanipulált termékek. Adatok szerint a termesztési terület 70%-án már GMO növényeket termesztenek, a sort Argentína követi 25, Kanada 6, Kína 3 százalékkal. A legelterjedtebb GMO-növény a szójabab (63%). Az EU elzárkózása nem százszázalékos.

Az USA-ban hódítanak a génmanipulált termékek. Adatok szerint a termesztési terület 70%-án már GMO növényeket termesztenek, a sort Argentína követi 25, Kanada 6, Kína 3 százalékkal. A legelterjedtebb GMO-növény a szójabab (63%). Az EU elzárkózása nem százszázalékos. Spanyolországban jelentős területeken termesztenek genetikailag módosított kukoricát, és kisebb mennyiségben például Németországban is zajlik kísérleti termesztés.

Az EU-ban alig egy tucatnyi GMO-t engedélyeztek, 1998 óta pedig egészen a múlt évig moratórium volt érvényben, azaz egyáltalán nem adtak ki újabb engedélyeket. A tavaly nyáron elfogadott két uniós rendelkezés megnyitotta az utat a génkezelt élelmiszerek kereskedelmi forgalma előtt. Az egyik rendelet kötelezővé teszi a génkezelés jelzését és a teljes táplálékláncban való nyomon követhetőségét. A másik a takarmányozásban használt génkezelt anyagokat engedélyezi. Ausztria, Németország, Franciaország, Görögország és Luxemburg azonban továbbra is kitart a GMO-kra vonatkozó nemzeti tilalom mellett.

2003 júliusában az olasz szakhatóságok megerősítették, Észak-Olaszországban több mint száz termelő földjén találtak genetikailag módosított kukoricát. A vetőmag tévedésből került oda, a termést megsemmisítették.

Csalódást okozott tavaly Spanyolországban a génmódosított gabona. Nem hozott nagyobb termést a természetes fajoknál, ráadásul környezetvédő szervezetek szerint elszennyezte a környékbeli biogazdaságokat, amelyeknek ezért le kellett húzniuk a redőnyt. A kukoricamoly ellen kifejlesztett növény a legtöbb esetben ugyanannyi termést hozott, mint a természetes fajok, ám a kukoricamoly túlélte a génmódosított növény által kibocsátott méreganyagot, azaz a moly ellenálló képességet fejleszt ki a méreggel szemben.

2003 augusztusában élénk visszhangot váltott ki egy olasz főpap nyilatkozata, miszerint a génkezelt élelmiszerek ügyét támogatni kell, ha valóban meg lehet velük szüntetni egymilliárd éhező gondját. Ersilio Tonini olasz bíboros azt mondta: szent kötelesség a kutatás folytatása, ha képesek az éhezés gondját. Ugyanakkor egyes helyi katolikus egyházak az egészségre gyakorolt, ismeretlen hatásokra hivatkozva elutasítják a génkezelt élelmiszereket.

A brit kormány 2004 márciusában komoly megszorításokkal ugyan, de engedélyezte 2005-től bizonyos génkezelt haszonnövények kereskedelmi célú termesztését. Tette ezt annak ellenére, hogy a lakosság bizalmatlan a GMO-kkal szemben, sok szakértő pedig súlyos veszélyeket lát az ilyen termények előállításában.

A szlovák szaktárca adatai szerint nálunk egyelőre senki sem kérte a szakhatóságoknál a génmanipulált növények kísérleti termesztését. (s, t, NOL)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?