Egyre többet dolgozunk

Szlovákiában a termelékeny-ség sokkal többet javult az elmúlt másfél évtizedben, mint amennyit a bérek nőttek – írják az Erste Group szakér-tői a közép- és kelet-európai országokra vonatkozó munka-erőpiaci elemzésükben.Pozsony.

Szlovákiában a termelékeny-ség sokkal többet javult az elmúlt másfél évtizedben, mint amennyit a bérek nőttek – írják az Erste Group szakér-tői a közép- és kelet-európai országokra vonatkozó munka-erőpiaci elemzésükben.

Pozsony. Szlovákiában a termelékenységbővülés egyértelműen túllépte a reálbérek emelkedését az utóbbi években. Míg az elmúlt 15 évben a termelékenység nagyjából 70%-kal emelkedett, a bérek csupán 30 százalékkal nőttek. Az Erste szakértői szerint ez az olló nem fog egyhamar bezárulni, noha Szlovákiában is beindult a fokozatos béremelkedés. 2016-ban 3,5%-os, 2017-ben 4,5%-os béremelkedéssel számolnak.

Magyarország lemarad

Szlovákia a termelékenységbővülés viszonylatában különbözik régiónk többi országától. Az Eurostat adatain alapuló elemzés szerint, amelyet elsőként a Portfólió.hu pénzügyi portál tett közzé, Magyarországon a munka termelékenysége például nem igazán javult a pénzügyi válság óta. Ez a többé-kevésbé stagnáló termelékenység az elmúlt években stabil nettó béremelkedéssel társult, míg 2016 elején jelentősen megugrott. Az Erste elemzői szerint mivel valószínűtlen, hogy nagy javulás jönne Magyarországon, a termelékenység és a bérek növekedése közötti rés egyre szélesebb lehet.

Csehországban általánosságban nem volt nagy eltérés a bérek és a termelékenység bővülése között az elmúlt években. Hasonló a helyzet Lengyelországban is, ahol az utóbbi években nagyjából hasonló mértékben nőttek a bérek és a termelékenység is: előbbi átlagosan 2,6 százalékkal, utóbbi 2,2 százalékkal emelkedett 2011 és 2015 között.

Kellenek a reformok

Összességében, sok közép- és kelet-európai országban nagy lendületet vett a nominális bérnövekedés az utóbbi időben, amit az alacsony infláció, illetve van, ahol a defláció is tovább fűt. Az Erste stratégái szerint mivel a foglalkoztatottság emelkedése várható a régióban, miközben a GDP-növekedés valamilyen mértékben lassul majd, a termelékenység valószínűleg nem fog sokat javulni – vagyis a béremelkedés üteme továbbra is a termelékenység növekedése előtt járhat a következő negyedévekben. Noha emiatt egyelőre nem kell aggódni a szakértők szerint, a termelékenység tartós javulásának biztosítása érdekében továbbra is szükség van a strukturális reformokra, amik alátámaszthatják a bérek fenntartható és hosszú távú emelkedését. (SITA, Pf., MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?