Egyelőre nem fenyeget újabb ingatlanbuborék

Pozsony. Az olcsóbb hitelek-nek, a növekvő béreknek és a munkapiaci helyzet javulásá-nak köszönhetően egyre köny-nyebb lakáshoz jutni Szlováki-ában.

Pozsony. Az olcsóbb hitelek-nek, a növekvő béreknek és a munkapiaci helyzet javulásá-nak köszönhetően egyre köny-nyebb lakáshoz jutni Szlováki-ában. Sokan attól tartanak, hogy emiatt egy újabb ingat-lanbuborék alakulhat ki, amelynek súlyos következmé-nyei lehetnének az ország gazdaságára.

„A kedvezőbb jelzáloghitelek és a lakosság anyagi helyzetének a javulása is hozzájárult ahhoz, hogy a szlovákiai ingatlanpiacon egyre jobb a helyzet. Pozsonyban és Kassán szinte mindent felvásárolnak” – nyilatkozta Ján Palenčár, a Szlovákiai Ingatlanügynökségek Szövetségének (NARKS) az elnöke. A NARKS által összeállított ingatlanpiaci index áprilisra elérte a 2,38 pontot, túlszárnyalva a tavaly őszi rekordot is. Az index 1-től 5 pontig terjedő skálán értékeli az ingatlanpiacot, minél alacsonyabb az index, annál jobb a helyzet az ingatlanpiacon. Palenčár szerint az elkövetkező időszakban további javulásra számíthatunk.

Könnyebb lakáshoz jutni

„Az olcsó hiteleknek köszönhetően manapság jóval könnyebben juthatunk hozzá a lakásokhoz. A lakosság emiatt egyre jobban eladósodik, egyelőre azonban nem kell tartanunk az ingatlanbuborék kialakulásától” – vallja Ján Tóth, a szlovák jegybank alelnöke. Ingatlanbuborékról akkor beszélünk, ha az ingatlanok ára elkezd gyorsan nőni, miközben ezt semmi sem indokolja. Ez az egész attól buborék, mert előbb-utóbb kidurran, amikor megszűnik az árfelhajtást kiváltó indok.

Veszélyes eladósodás

Az ingatlanbuboréknak „köszönhetjük” többek között a 2008-ban kirobbant gazdasági válságot is, az Egyesült Államokban ugyanis akkoriban a bankok komolyabb hitelbírálat nélkül nyújtottak jelzálogkölcsönöket magánszemélyeknek. A hitelezés bővülése az „olcsó pénznek” volt köszönhető, ugyanis az USA jegybankja alacsonyan tartotta az alapkamatot, ami olcsóvá tette a hiteleket. Az is ösztönözte a bankokat, hogy az ingatlanok értéke folyamatosan nőtt. A modell azonban csak addig volt működőképes, ameddig az ingatlanok értéke felfelé ment. Ha véletlenül valaki nem tudta visszafizetni a hitelt, a bank akkor is jól járt, hiszen az eredetinél magasabb áron tudta értékesíteni az ingatlant. Egyre szélesebb rétegek vettek fel hiteleket az Egyesült Államokban. A bankok egymással versenyezve egyre kockázatosabb hiteleket folyósítottak, egyre „megbízhatatlanabb” adósoknak adtak pénzt. Mindezek az átláthatatlan kereskedések vezettek oda, hogy végül felborult a rendszer, ami a globális pénzügyi rendszer megroggyanásához vezetett.

Kevesebb spekuláns

„A 2008-as gazdasági válság előtti időszakhoz képest – amikor az ingatlanárak jóval nagyobb ütemben nőttek, mint a fizetések – jelenleg változott a helyzet. A válság után estek az árak, majd sokáig egyáltalán nem nőttek, miközben a fizetések folyamatosan emelkedtek, és nőtt a foglalkoztatottság is. Így jutottunk el mára oda, hogy egyre könnyebb lakáshoz jutni” – tette hozzá Tóth. Palenčár szerint a lakosság ráadásul jelenleg jóval óvatosabban viselkedik az ingatlanpiacon, mint korábban. „Manapság nincs olyan sok spekulatív ingatlanvásárlás, mint 2008-ban” – vallja Palenčár. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?