Remegés, memóriazavar…

Idős emberek gyakran panaszkodnak, hogy reszket a kezük, képtelenek rendesen enni, mert mindent kilötyögtetnek. Sokszor még a nevüket sem tudják leírni. Járásuk csoszogóvá válik. Ezek az emberek nagy valószínűséggel Parkinson-kórban szenvednek

Az extrapyramidális betegségek közé soroljuk. Az extrapyramidális rendszer az akaratunktól függő mozgásokat szabályozó rendszer. Egészséges embereknél ez teszi lehetővé, hogy mozdulataik harmonikusak legyenek. Szabályozzák továbbá izmaik megfeszülését, illetve elernyedését. Két anyag – a dopamin és az acetylcholin – közti egyensúly nagyon fontos szerepet játszik. A Parkinson-kórnál felborul ez az egyensúly, kevesebb lesz a dopamin, ezáltal a mozgást szabályozó kör egyik láncszeme megszakad.

Mi okozza?

öröklött betegség: főként az 50-60 éves férfiakra jellemző, s járhat elbutulással is

enzimhiány: nem termelődik megfelelő mennyiségű dopamin az agyban

agyvelőgyulladás után kialakuló parkinsonizmus: nem kell, hogy közvetlenül az agyvelőgyulladás után jelentkezzen, de kutatások bizonyítják, hogy öszszefüggés van az agyvelőgyulladás és a későbbiekben kialakuló Parkinson-kór között.

gyógyszerek okozta Parkinson-tünetcsoport: neuroleptikumok, triciklikus antidepresszívumok is okozhatnak Parkinson-kór típusú tüneteket.

arterioszklerotikus forma: súlyos agyi érelmeszesedéshez társul, ezért az ilyen betegeknél mindig találunk memóriazavart, viselkedési zavarokat, esetleg más neurológiai tüneteket (bénulás, nyelési zavarok, beszédzavarok stb).

degeneratív megbetegedések: az extrapyramidalis mozgásokat szabályozó kör veleszületett sorvadásos megbetegedéséről van szó. Sajnos ezek a betegek alig reagálnak a kezelésre.

idiopatiás forma: nincs kimutatható oka a megbetegedésnek.

fejsérülések: főleg akkor alakul ki, ha sok sérülés éri a koponyát. Jellemző az ökölvívókra. Ilyenkor elbutulás is társulhat a Parkinson-kórhoz.

szénmonoxid mérgezés: néhány nappal vagy héttel a mérgezés után jelentkeznek az első tünetek.

más mérgezések: metanol, kén-dioxid, mangán – hosszabb távon a Parkinson-kór kiváltó oka lehet

áramütés után szintén jelentkezhet ez a betegség

agydaganat esetében fordulhat elő Parkinson-kór, mely főleg a test egyik felére jellemző

agyvérzés után szintén megfigyelhető ez a betegség.

Tünetek

Nagy általánosságban elmondható, hogy a Parkinson-kórnak a következők a tünetei:

remegés: az egyik legjellemzőbb tünet (némely esetekben azonban hiányozhat), amely leggyakrabban az egyik kézen jelentkezik. Hónapok, esetleg évek múltán átterjedhet a másik kézre, esetleg a lábakra is.

izompanaszok: gyakran az ilyen beteg izmai merevek (rigidek): a betegnek olyan benyomása van, mintha derékig érő vízben kellene járnia. A merev izmok miatt nehezebben tudja mozgatni végtagjait, fejét. Olyan érzése van, mint ha „elfeküdte” volna a nyakát, derekát.

mozgászavarok: az egyik legfeltűnőbb tünet. A beteg mozgása jelentősen lelassul. Az illető olyan, mint egy merev bábu. Megváltozik az arckifejezése, arcán nem tükröződnek az érzelmek, ezt nevezzük lárvaarcnak.

járászavarok: a beteg nem képes elindulni. Később járása csoszogóvá válik, csak nagyon pici lépéseket képes megtenni hatalmas erőfeszítések árán. Jellemző még, hogy kezét könyökben kissé behajlítva maga mellett tartja, hiányzik a kéz mozgása a járásnál. Előrehaladott stádiumban a beteg megtorpan, képtelen megmozdulni (freezing). Éjszaka képtelen a helyzetváltoztatásra, megfordulni alvás közben, ezért alvása zavarttá válik.

beszédzavarok: a beteg beszéde halkká, „színtelenné” válik

esési hajlam: már a betegség korai szakaszában jelentkezhet. Jellemző, hogy a beteg előreesik anélkül, hogy az esést fékezni tudná.

vérnyomás-ingadozás: előfordul a hirtelen vérnyomáscsökkenés, mely sok esetben szédülést, esést okozhat

lelki panaszok: leggyakoribb lelki panasz a depresszió. Nem mindig jelentkezik depressziós hangulattal, sok esetben csak érdektelenség, általános fáradtság, gyöngeség, étvágytalanság, alvászavarok

memóriazavarok: csak kis százalékban fordulnak elő. Főként a jelenkor eseményei azok, melyeket elfelejt a beteg, nem emlékszik, mit ebédelt, vacsorázott, de a gyermekkori élményei élénken élnek emlékezetében.

Sajnos, ezt a betegséget nem lehet gyógyítani. Az évek múlásával a tünetek fokozatosan rosszabbodnak, még akkor is, ha kezdetben a kóros tünetek a gyógyszerek hatására megszűntek. Elengedhetetlen, hogy a beteg együttműködjön az orvossal. A gyógyszerek javítják a beteg állapotát, lassítják a betegség lefolyását. Mind a betegnek, mind a családtagoknak alkalmazkodni kell a megváltozott körülményekhez.

A betegeknek is meg kell barátkozni azzal a gondolattal, hogy ez a betegség életük végéig tart és alkalmazkodniuk kell a megváltozott körülményhez. Át kell szervezniük napi programjukat. A leggyakoribb változások, melyek megkönnyíthetik a beteg mindennapi életét:

öltözködés: a legnagyobb gondot a gombolkozás okozza. A legpraktikusabb dolog, ha a beteg ruházatán a kis gombokat nagyobbra cseréli, esetleg villámzárat varrat a ruhájára. Mivel a járás is nehéz, olyan cipő a legmegfelelőbb, melynek nem csúszós a talpa. Cipőfűző helyett legyen inkább a cipő tépőzáras, esetleg fűző nélküli.

személyi higiénia: a gyógyszert szedő betegeknek a legmegfelelőbb idő a tisztálkodásra az, amikor a gyógyszer hatására a tünetek a legkevésbé zavaróak

alvás: legkellemetlenebb az izommerevség. A beteg képtelen a helyzetváltoztatásra alvás során. Ezen úgy lehet segíteni, hogy kemény fekhelyet választunk, amelybe nem süpped bele. Nehéz paplan helyett megfelelőbb a könnyű takaró, mely nem akadályozza a beteg mozgását alvás közben. Az alvászavarokat fokozhatják a betegségnél alkalmazott gyógyszerek is.

étkezés: sajnos nem létezik olyan diéta, mely megakadályozná a betegség rosszabbodását. Ajánlatos a napi többszöri étkezés, kis adagokban. A betegségre jellemző a székrekedés, ezért fontos a zöldségfélék, gyümölcsök, rostdús ételek, rostos gyümölcslevek, valamint a megfelelő mennyiségű folyadék rendszeres fogyasztása.

otthoni környezet: tekintettel a betegek remegésére, távolítsunk el a beteg környezetéből minden olyan tárgyat, melyet leverhet, összetörhet. Lényeges dolog, hogy a betegnek legyen megfelelő mozgástere a lakásban, mivel a szűk hely akadályozhatja mozgásában. Ügyelni kell arra is, hogy a szőnyegen ne csússzon meg a beteg. Különös figyelmet kell szentelni a fürdőszobára. Sokat segít, ha kapaszkodókat szerelünk fel főleg a WC és a fürdőkád köré. Hacsak lehet, cseréljük ki a süppedős fotelokat székekre.

autóvezetés: nehéz eldönteni, hogy a beteg vezethet-e autót. Természetesen az előrehaladott állapotban nem. A gyógyszerekkel jól kordában tartott Parkinson-kórban szenvedő betegek vezethetnek gépkocsit, de ne egyedül vezessenek, így fáradtság esetén a társ átveheti a volánt.

szexuális élet: A Parkinson-kórban szenvedők egyharmadánál jelentkeznek szexuális panaszok, főleg a férfiaknál. A panaszok hátterében sokszor a stressz, depreszszió, bizonytalanságérzés, kisebb mértékben maga a betegség áll. A szexuális együttléteket érdemes akkorra tervezni, amikor a beteg a legjobban érzi magát (amikor a gyógyszerek a legjobban csökkentik a betegség tüneteit), nem pedig késő délutánra, esetleg estére, elalvás előtt. Ha lehetőség van rá, a betegek éljenek aktív szexuális életet.

Ha a betegnek sikerül megfelelően alkalmazkodni betegségéhez, javulhat az életminősége. Fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés, hisz a betegség előrehaladtával gyakran válik szükségessé a kezelés kisebb-nagyobb módosítása, hogy a Parkinson-kór – minél kevesebb panaszt, kellemetlenséget okozzanak a betegnek.

Tisztelt olvasók, várom a témával, vagy egyéb neurológiai esettel kapcsolatos leveleiket.

A szerző neurológus

Néhány tanács a családtagoknak

tegyük lehetővé, hogy a beteg saját feladatait maga végezhesse el

kizárólag akkor segítsünk a betegnek, ha azt látjuk, hogy képtelen elvégezni a feladatot

ne siettessük a beteget, vegyük figyelembe, hogy mindent lassabban tud elvégezni

a családi programoknál vegyük figyelembe a beteg állapotát

lehetőség szerint ne kerüljük a társaságot, barátokat

támogassuk a beteg fizikai aktivitását, a gyakori sétákat, az otthoni tornát stb. A rendszeres mozgás csaknem olyan fontos, mint a gyógyszerek szedése, mert javítja a mozgást, jótékonyan hat a merev izmokra.

túlzott féltésből sose végezzük el mi a beteg feladatait, mivel ezáltal „pihenésre kárhoztatjuk” őt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?