Mi a montelukast?

Dr. Katarína Bergendiová immunológus és allergológus:
A légutak és a légcső izmainak összehúzódását és a légúti gyulladást azok az anyagok váltják ki, amelyek a nyálkahártyában képződnek, és amelyeket leukotriennek hí-vunk.

Dr. Katarína Bergendiová immunológus és allergológus:

A légutak és a légcső izmainak összehúzódását és a légúti gyulladást azok az anyagok váltják ki, amelyek a nyálkahártyában képződnek, és amelyeket leukotriennek hí-vunk. Vegyi összetételük ismert, így sikerült olyan hatékony és biztonságos ellenanyagot kifejleszteni, amely blokkolja ezt a hatását. Az MSD társaság ennek alapján fejlesztette ki a montelukast hatóanyagot. Előnye, hogy hosszú távon visszaszorítja a légúti gyulladást és megakadályozza a légutak öszszehúzódását. Az ezzel a hatóanyaggal készített asztma elleni gyógyszert, amely már Szlovákiában is kapható, 90 ország 25 millió asztmás betege használja. Óriási előnye, hogy naponta csak egyszer kell bevenni, és lényegesen csökkenti a betegség tüneteit.

Hogyan alakul ki az asztmás roham?

Az asztmás roham gyakran jelentkezik éjszaka, felébresztve és ülő helyzetbe kényszerítve a beteget. A légzésszám megnő, a belégzés gyors, a kilégzés nehezített és sípoló. A betegnek légszomja van, úgy érzi, hogy megfullad. A mellkas teljesen felfúvódik a bent rekedt levegő miatt, ami nem tud oxigénnel telítődni. A beteg minden légzőizmát igénybe veszi, hogy kipréselje a levegőt. Hallgatózással a tüdők felett sípolás észlelhető. A roham általában 2–3 óráig tart, de hörgőtágító sprayk (béta2-adrenerg receptoron ható hörgtágítók) belélegzésével ez az időtartam általában lerövidül. Az asztmás roham súlyosságát jelző tényezők (a halálos kimenetel kockázatát gyakran alábecsülik): a szapora légvétel (a légzésszám percenként 3–5-nél nagyobb), sápadtság és verítékezés, a légzési elégtelenséget jelzős szederjesség vagy kékes elszíneződés és nehézlégzés. Az állapot súlyosságának felmérésére ajánlott, hogy minden betegnek legyen áramlásmérője (a légzési térfogatot mérő eszköz), ami segít a roham súlyosságának megítélésében és annak eldöntésében, hogy szükséges-e orvosi ügyeletet hívni. Ha a rohamok sűrűn követik egymást, a beteg nem képes regenerálódni. Több napig tartó roham esetén általában kórházi kezelés szükséges.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?