Kerülni kell a füstöt, virágport...

Jelenleg az asztma teljesen még nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel kordában tartható. Sajnos az asztmások száma állandóan nő. A jelenlegi asztma elleni gyógyszerek forgalmából arra lehet következtetni, hogy az asztmások fele nem részesül semmilyen kezelésben.

A legnagyobb veszélyt maguk a betegek jelentik, ugyanis a hoszszantartó, elhanyagolt légúti gyulladás visszafordíthatatlan változásokat okoz a légutakban, s ez akár halált is okozhat.

Mi jellemzi?

A légutak gyulladása, a nyálkahártyája megduzzadása. A gyulladás összeszűkíti a légutakat, és légzési panaszokat okoz. A javulás vagy rosszabbodás több tényezőtől függ, ugyanis a légutak reagálnak a cigarettafüstre, virágporra, állatra, atkákra, stresszre vagy a hideg levegőre.

Tünetei: köhögés, tüsszögés, nehézlégzés, sípoló légzés, ami nem minden asztmásra jellemző. Sokan vannak, akiknél testi megterhelés után éjszaka jelentkezik.

Hogyan zajlik le a roham?

A roham fő helye a légcső. A nyálkahártya felülete megduzzad, a mirigyek váladékot termelnek, a légcsőizmok összehúzódnak, a légcső útja beszűkül, a légutak nem átjárhatóak. Az asztmás mellkasa zörög, a légzés nehéz lesz, nem tud szabadon lélegezni, a kilégzés gondot okoz. Ez a légzés sípoló hanggal jár. Nagyon gyakran mindezt száraz, ingerlő köhögés kíséri.

Mi indítja el?

A normális légzéskor a légutak szabadok, a légcsőben szabadon áramlik a levegő a tüdőbe, és a tüdőből pedig ki. Az asztmás sok mindenre érzékenyen reagál. Valaki az atkákra, valaki a tollra, virágporra, penészgombákra, valaki az állatok szőrére reagál. Kiválthatja a rohamot: a cigarettafüst, a kozmetikai szerek, a festékek, a szmog vagy a kipufogógáz, de akár a nátha, a testi megterhelés vagy érzelmi válság, esetleg stressz. Minden asztma ellenes gyógyszernek megvan a sajátos feladata.

Roham elleni gyógyszer: felszabadítja és megnyitja a légutakat. Elernyeszti a légcső izomzatát. Csak szükség esetén kell használni. Ha a beteg érzi ez előjeleket – szmog, zörög a mellkasa, nehezen veszi a levegőt– , azonnal be kell vennie a gyógyszert. Segít az asztma tüneteinek enyhítésében, de kialakulásának okát nem szünteti meg.

Mindennapos használatú gyógyszerek: A megelőzést szolgálják. A légúti gyulladást gyógyítják, megakadályozzák továbbterjedését. Enyhítik vagy teljesen megszüntetik a rohamot. Csökkentik a fent említett gyógyszer használatát.

Hogyan előzzük meg a rohamot?

Az első feladat az, hogy megtudjuk, mi váltja ki a rohamot. Tudni kell, hogyan, milyen környezetben kezdődnek a légzési zavarok, elgondolkodni minden tényezőről, amely kiválthatja.

Az asztmás beteg tudnivalói

Egészségi állapotát beszélje meg allergológussal vagy tüdőgyógyásszal.

Ha ismeri a roham kiváltóját, próbálja meg elkerülni vagy hatását csökkenteni.

Tanulmányozza át a gyógyszer tájékoztatóját, és pontosan az előírásnak megfelelően alkalmazza.

Légzésmérővel figyelje állapotát. Minél nagyobb a kilégzés sebessége, annál jobb és hatékonyabb maga a légzés. Ha lassul a kilégzés üteme, ebből arra lehet következtetni, hogy előbb vagy utóbb asztmatikus roham következik. Ilyenkor feltétlenül be kell venni a megfelelő gyógyszert.

Tanulja meg felismerni a kezdődő roham reggeli jeleit, és eszerint cselekedjen.

Ha elsajátítja ezeket a szabályokat, továbbra is aktív, teljes életet élhet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?