Hűség, biztonságos szex

Világszerte legalább 40 millió HIV-fertőzött él, a WHO adatai szerint az immunrendszert tönkre tevő AIDS-be már vagy 20 millióan belehaltak.

Annak ellenére, hogy a halálos kór leginkább az afrikai kontinens déli részén terjed, és egyre veszélyeztetettebbek az ázsiai országok is, a szakértők jó ideje újabb fertőző gócra figyelmeztetnek: a volt Szovjetunió tagországaira, ahol drámai módon megnőtt a HIV-fertőzöttek száma. Milyen a hazai helyzet?

Azon országok közé tartozunk, ahol viszonylag kevés a fertőzött, mondhatni szigetet alkotunk a fertőzött államok között. A pozsonyi klinikán 205 nyugat-szlovákiai HIV-fertőzöttet kezelünk, az eddig nyilvántartott 33 AIDS-beteg közül 23-an meghaltak. Főleg azért, mert nem a fertőzés kezdeti stádiumában kerültek orvoshoz.

Nem tudták, hogy fertőzést kaptak, vagy félelemből kerülték a kivizsgálást?

A HIV-fertőzés hosszú évekig tünetmentes. A vírus jelenlétét általában véletlenül, pl. a műtétet megelőző vérvizsgálat, vagy a véradók, illetve az anonim szűrések során fedezzük fel. Az AIDS-tesztre azoknak is szükségük van, akik külföldön vállalnak munkát, s néha fennakadnak a rostán.

Nem lehet könnyű sem az orvosnak, sem a betegnek szembesülni a halálos diagnózissal.

Nagyon nehéz a betegek tájékoztatása, bár tapasztalataim szerint sejtik a bajt. Az orvos kötelessége a nyílt, részletekbe menő tájékoztatás, miközben elmaradhatatlan az illető általános egészségi állapotának felmérése. Elsősorban a vírus szaporodásának, az immunrendszer károsodásának mértékére összpontosítunk, ugyanis az eredmények alapján meg lehet jósolni, hogy a HIV-fertőzés mikor válik AIDS-szé.

Miért fontos ezt tudni?

Nemzetközi előírások szabályozzák, hogy a fertőzés mely stádiumában, a gyógyszerek mely kombinációjával kell kezelni a HIV-fertőzötteket. Az orvosságokkal megakadályozható, hogy a fertőzés betegséggé váljon. Számolnunk kell viszont azzal, hogy 2-4 hónapig is eltart, míg a gyógyszerek hatni kezdenek.

Ezt azt jelenti, hogy a gyógyszerek hatására javul a fertőzöttek egészségi állapota, életminősége?

Nemcsak a HIV-fertőzötteké, hanem a már AIDS-ben szenvedőké is. Hangsúlyozni szeretném, hogy ha a gyógyszeres kezelés eredményes is, magát a fertőzést nem szünteti meg. Részsikernek számít ugyan, hogy az időzített bomba nem robban, ám a győzelemre még várni kell.

Regenerálódik a beteg immunrendszere?

Pontosan ez történik. ĺgy késleltethető az AIDS kifejlődése, illetve megnőnek a betegek életben maradási esélyei. Az AIDS tulajdonképpen 20 olyan betegséget jelent, amelyek egészséges immunrendszerű szervezetben nem fordulhatnának elő. A három orvosságból kevert „koktél” elnyomja a veszélyes vírusokat, ezáltal javul a beteg állapota.

Ön mondta, hogy a 33 AIDS-beteg közül 23-an meghaltak. Nem segítettek a gyógyszerek?

A kérdés jogos, a magyarázat egyszerű: 1997 előtt nem volt olyan gyógyszerkínálat, mint most. Voltak esetek, amikor már nem tudtunk segíteni. Kár tagadni: manapság is előfordulhat, hogy ha valakinél túl későn diagnosztizáljuk a betegséget, nem biztos, hogy meg tudjuk menteni. Sikernek számít, hogy a legidősebb betegünk, akit 75 éves korában kezdünk kezelni, jelenleg 85 éves és jól érzi magát. A legfiatalabb pedig 19 éves, s ha megtartja utasításainkat, jó esélye van arra, hogy magas kort ér meg. Ez vonatkozik a többi kezeltre is, akiknek átlagéletkora 25-35 év.

Mindenki számára hozzáférhetőek a gyógyszerek?

Igen, és a havi 35-45 ezer koronára rúgó költségeket teljes egészében az egészségbiztosítók állják. A gyógyszereken kívül a vitamindús, diétás étrend, a stressz mentes életvitel ajánlott a betegeknek. Kerülniük kell a fertőzést, a tűző napot, kötelező számukra a havi ellenőrzés és az előírt orvosságok szedése.

A vírus felfedezését követőn a szakorvosok úgy vélekedtek, hogy csupán a homoszexuálisokat veszélyezteti a HIV. Azóta változott a helyzet, a vírus válogatás nélkül egyre terjed.

A nálunk kezeltek 80 százaléka homo- és biszexuális, a maradék 20 százalékot – a három volt narkóson kívül – nők alkotják. Néhány prostituálttól eltekintve olyanokról van szó, akiket hűtlen társuk fertőzött meg.

Kinek kell közölnie a kellemetlen hírt?

Mi azt szorgalmazzuk, hogy a férj, s nyomban kísérje feleségét a rendelőbe. Emberi tragédiák részesei vagyunk, nem ritka, hogy a házasság válással végződik. Mi ugyan annak örülnénk, ha együtt maradnának, főleg azért, hogy ne terjesszék a kórt.

Majdnem minden betegség megelőzhető. A HIV-fertőzés is.

Mivel szexuális úton, illetve vérrel terjed, a veszély önmegtartóztatással, hűséggel, illetve biztonságos szexszel elkerülhető. Nagyon fontos, hogy az AIDS ne legyen tabu. A fejlett országokban megfelelő keretek között már a 10-12 éveseket is tájékoztatják a veszélyről. Szlovákiában a pedagógusoktól függ, mikor, hogyan világosítják fel a tanulókat. Jó volna tudatosítani, hogy pandémiáról van szó, de azt is, hogy az AIDS még mindig gyógyíthatatlan.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?