Baleset érte az utcán? Kérjen kártérítést!

Elég, ha a hőmérő higanyszála 0 fok körül van, máris megnő balesetveszély. Bizonyára mindenkivel előfordult már, hogy megcsúszott, eltört a lába, beverte a fejét valamibe. Ha nem fizet balesetbiztosítást, ideges, hogy milyen ügyetlen… Pedig van még egy lehetőség: a gyalogjáró felügyelőjétől kérni a kártérítést.

Az eljárás akkor is ugyanaz, ha mondjuk nyáron a feltúrt gyalogjárón botlott meg. A területfenntartó ugyanis egész évben felelős érte.

Mindenekelőtt azt kell tudatosítani, hogy minden lépcsőnek, minden gyalogjárónak van gazdája. Baleset esetén a tulajdonostól kérhet kártérítést, és eljárást indíthat ellene egészség elleni vétségért. Jegyezze meg: ha közúton történik baleset, akkor a kártérítési igény csak akkor reális, ha az átjárón történt a baleset. Máshol ugyanis nincs mit a gyalogosnak keresnie, akárcsak a vasúti síneken.

Fontos, hogy gyorsan cselekedjen. Ne várjon hetekig, hónapokig. Aztán már nehéz bizonyítékokat keresni. Biztosítson tanút, legjobb, ha többet. Bírósági eljárás esetén tanú nélkül nincs esély a sikerre. Nagyon fontos az orvos véleménye, aki a baleset után megvizsgálta. Nemcsak igazolja a sérülést, hanem a pontrendszer szerint értékeli. Ezt az okmányt mellékelve levélben kell a területfenntartóhoz fordulni a kártérítésért. Aki nem jár sikerrel, próbálja meg még egyszer. Azt, hogy ki a területfenntartó, a községi hivatalban tudja meg a kárvallott. Ha a területfenntartó elutasítja a felelősséget, akkor a rendőrséghez kell fordulni. Ő dönti el, valóban egészségkárosodásról van-e szó. Ha igen, erről értesíti a bíróságot, amely az orvosi lehet alapján meghatározza a kártérítés mértékét. Ez több százezer koronára is rúghat.

Ki a felelős az utak tisztaságáért?

Az I. és II. osztályú utakért a városi hivatal

A III. és IV. osztályú utakért az illetékes városrész

A városi közlekedési megállókért a Pozsonyi Közlekedési Vállalat

A városon keresztül haladó autópályákért a Szlovák Útkarbantartó Vállalat

A gyalogjárókért a hozzátartozó ingatlan tulajdonosa vagy karbantartója

Hogyan járjunk el a kártalanítás behajtásában

Legalább egy tanút biztosítsunk, aki látta a balesetet.

A sérülést kezelő orvostól kérjen orvosi jelentést.

Meg kell tudni, ki az út karbantartója és levélben kérni tőle kártalanítást.

Ha nem reagál, még egyszer küldje el a kérelmet.

A rendőrség dönti el, hogy az ön esetében valóban mulasztás miatt következett be egészségkárosodás, s erről értesíti a bíróságot, amely megszabja a kártérítés mértékét. (A Pravda alapján: ki)

ELSŐSEGÉLYNYÚJTÁS

Zúzódás: A szövetek megszakadnak, a bőr épen marad. Vérömleny, duzzanat, fájdalom, működési zavar alakul ki. Teendő: nyugalomba helyezés, borogatás.

Rándulás: A széthúzó erő legyőzi a szövetek ellenállását és azok rövid időre túlzottan megnyúlnak.

Ficam: Az ízületet alkotó csontvégek közül az egyik a helyzetét kórosan megváltoztatja. Megszűnik az ízület rugalmas rögzítettsége is. Teendő: az ízületet a sínezés szabályai szerint kell rögzíteni, tilos a helyretétellel kísérletezni !

Törések: Megkülönböztetünk nyílt és zárt törést. Az elsősegély nagy jelentőségű! Megakadályozhatja a vérzést, fertőzést, sokkot. Tilos törésgyanú esetén az eltört csontok mozgatása, igazgatása! A végtagot rögzítenünk kell oly módon, hogy a két szomszédos ízület mozgása is gátolt legyen. Ha nem végtagot alkotó csont törik, ép testrészhez kell rögzítenünk. Bordatörésnél a mellkas körülkötése, vállövi töréseknél háromszögletű kendővel a nyakhoz való rögzítés a helyes megoldás. Nyílt törés esetén szükség esetén vérzést is kell csillapítanunk és a fertőzést megakadályoznunk a már elmondottak szerint.

Koponyasérülés: Mindig súlyos esetnek tekintendő az agysérülés veszélye miatt. Tünetei: pápaszem alakú vérömleny, fülből szivárgó vér, fejfájás, hányinger, hányás, eszméletvesztés, emlékezet kihagyás. Ne tévessze meg az elsősegélynyújtót, ha a tünetek átmenetileg elmúlnak, mert ez nem zárja ki koponyaüregi vérömleny lehetőségét.

Teendő: nyugalomba helyezés kissé megemelt fejjel, ha a beteg eszméletlen, stabil oldalfekvés. Mozgatás, szállítás tilos.

A mellkas sérülése: Az áthatoló mellkasi sérülés veszélye a külső légnyomáshoz képest negatív nyomás alatt levő tüdőszövet összeesése, amely a légzőfelület beszűkülése miatt végzetes is lehet.

Hasi sérülés: Nyílt sérülés esetén steril gézzel, majd törülközővel vagy lepedővel kell a testrészt körülkötni. A beteggel bármit itatni, vagy etetni tilos!

Gerincsérülés: Mozdítani tilos! Még eszméletlenség esetén sem szabad a beteget oldalra fordítani.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?