9. Városi forgalomban, kereszteződéstől kereszteződésig haladva mielőbb vegyük fel a jelzőlámpák „zöld hullámának” ritmusát.
Tizenöt pontban a takarékos autóvezetésről (2)
10. Hosszú emelkedők előtt igyekezzünk begyűjteni némi sebességtöbbletet, természetesen a szabályok adta határokon belül. A kaptatón soha ne gyorsítsunk, az egyenletes tempót szükség esetén jól időzített visszaváltásokkal tartsuk – tehát úgy, hogy a motor lehetőleg mindig a maximális nyomaték fordulatszámának környékén dolgozzon.
11. Igyekezzünk a minimumra csökkenteni kocsink légellenállását, vagyis: ne autózzunk nyitott ablakokkal, mindig szereljük le a használaton kívüli tetőcsomagtartót, és ne használjunk fölösleges aerodinamikai elemeket. Az igazi légterelők a versenypályára valók, ahol nagy sebességnél javítják az autók tapadását, a kereskedelemben kaphatók 99 százaléka pedig csak arra jó, hogy növelje a kocsi légellenállását és súlyát.
12. Szintén a súlycsökkentés érdekében ne hordjunk fölösleges dolgokat az autóban. Itt elsősorban kilókban is mérhető pótalkatrész- vagy szerszámkészletekről van szó, nem egy-egy plusz szervizkönyvről vagy hasonló apróságokról.
13. Ha gyakran járunk poros, piszkos utakon, az előírt intervallumoknál gyakrabban tisztítsuk meg vagy cseréljük ki a légszűrőbetétet, esetleg cseréltessünk motorolajat. Az eldugult légszűrőbetét 15-20 százalékkal is megemelheti a fogyasztást.
14. Az elektromos árammal működő berendezések is növelik a fogyasztást, hiszen kocsinkban végső soron minden energia a motortól származik, tehát üzemanyagból születik. Igyekezzük tehát e holmik – fűthető szélvédők, ülések, tükrök, elektromos ablakemelők, nagy teljesítményű audioberendezések stb. – használatát ésszerűen korlátozni.
15. Különösen energiaigényes kelléknek számít a klímaberendezés, mivel elektronikus szabályozórendszere áramot, kompresszora pedig számottevő mennyiségű mechanikai energiát fogyaszt. Csak akkor használjuk tehát – és olyan intenzitással! – amikor és amennyire valóban szükséges. A légáramlás helyes beállításával és a ventilátor megfelelő fokozatának használatával gyakran kellemesebb klímát teremthetünk az autóban, mint egy rosszul beállított légkondicionálóval. (p)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.