A Matúš Šutaj Eštok (Hlas) vezette belügyi tárca a közelmúltban új államtitkárral gazdagodott. A korábban régiófejlesztéssel foglalkozó Michal Kaliňák érkezése pedig új fejezetet nyitott az önkormányzatokat érintő kérdésekben eddig jobbára passzív Šutaj Eštok ténykedésében. A belügyminiszter ugyanis bejelentette, szorosabbra fűzné a viszonyt a polgármesterekkel.
Önkormányzati felmérést indít a belügyi tárca

„A belügyi tárca hatáskörébe tartozó szegmensek közül az elmúlt időszakban elsősorban a rendfenntartó szerveket érintő kérdések, valamint a krízismenedzsment voltak a leginkább látható elemek. Érdemes azonban megjegyezni, hogy az önkormányzatokkal való együttműködést legalább ennyire fontosnak tartjuk, hiszen ők a minisztérium meghosszabbított karjai az egyes régiókban” – jelentette ki a belügyminiszter Matúš Šutaj Eštok, aki egy rövid önvizsgálat után beismerte, tárcavezetőként akkor lehet sikeres, ha nem zárja be magát „egy pozsonyi buborékba”, hanem figyelembe veszi a „nép akaratát”. A belügyminiszter és az új államtitkár, Michal Kaliňák így arra jutottak, eljött az ideje, hogy kikérjék az önkormányzatok véleményét a legégetőbb kérdésekben.
Új korszak kezdődik?
Azt szeretnénk, ha a jövőben véget érne a róluk, de nélkülük meghozott döntések korszaka
– szögezte le Michal Kaliňák, aki egy afféle „felmérést” hirdetett, amiben 5 kulcsfontosságú ügyben kérnék ki a polgármesterek véleményét. Elsősorban arra kíváncsiak, szükség van-e a települések közötti együttműködés rendszerszintű támogatására, de azt is tudakolják, lenne-e rá igény, hogy a szaktárca létrehozzon egy oktatási programot a hivatalnokok, a polgármesterek és a helyi képviselők képzésére. Tudni szeretnék továbbá, hogy az önkormányzatok szeretnék-e, hogy egy ún. inflációs automatához kössék a helyi adó és illetékek emelését, valamint egyetértenének-e azzal, hogy az állam garantáljon egy minimális összeget, amit mindenképpen megkapnak A kérdések közül az sem hiányzik, hogy egyetértenek-e az összevont helyi és megyei önkormányzati választások elkülönítésével.
Senki nem kerüli el a konszolidációt
Matúš Šutaj Eštok arra is kitért, elsősorban azért van szükség a párbeszédre, hogy a jelenleginél sokkal hatékonyabbá tegyék a falvak, városok és megyék működését.
Ez a konszolidáció szempontjából is rendkívül fontos lenne, mivel az, amit jelenleg csinálunk, hogy lefaragjuk az állami alkalmazottak számát 10 százalékkal, kevésbé effektív, mint az, amit az egyes régiókban érhetnénk el
– magyarázta a tárcavezető. A miniszter egyúttal megjegyezte, a jövőben szorosabb együttműködést szeretnének folytatni a falvak és városok érdekvédelmi szervezeteivel is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.