Visszatért a szalakóta, az év madara lett

1
Szlovákia |

A 2025-ös év madara az európai szalakóta, a szlovák mezőgazdasági táj drágaköve. Több mint tíz éven át ezt a madárfajt helyileg kihaltnak hitték, 2020-ban azonban újra felbukkant. Erről a Szlovák Madártani Társaság (SOS/BirdLife) tájékoztatotta a TASR-t, amely minden évben bemutat egy madárfajt, amely védelmére az azt követő időszakban különösen nagy figyelmet szeretnének fordítani.  

A szalakóta feltűnően kék színű madár, varjú nagyságú, szárnyfesztávolsága 66–73 cm. Fején, nyakán és hasán élénk türkizkék tollazatot visel, hátán pedig gesztenyebarna tollak találhatók

 – magyarázták az ornitológusok. Hozzátették, hogy korábban rekedt hangja miatt népiesen „kék varjúnak” is nevezték. Mivel vonuló faj, érkezésére a mostani időszakban lehet számítani. Az ornitológusok szerint a szalakóta a természetvédelem zászlóshajó-faja a szlovák sztyeppéken. 

Tíz évre teljesen eltűnt, 2010 után az alföldjeink elnéptelenedtek, és ezzel eltűnt ez a gyönyörű madárfaj is, amely az érzéketlen gazdálkodás áldozatává vált

 – magyarázták a szakértők, hozzátéve, hogy korábban gyakori faja volt a mezőgazdasági területeknek. A szalakótát az alföldekről leginkább a legeltetés visszaszorulása és a mezőgazdaság intenzifikálása űzte el.

Alapos megfigyelés és ismételt ellenőrzések után összesen hat fészkelő párt találtunk, amelyek közül négy sikeresen nevelt fiókákat. Az egyetlen természetes faodú kivételével kizárólag a kihelyezett mesterséges odúkat használták fészkelésre, amelyek biztonságos helyet nyújtottak számukra

– közölték. Hozzátették, hogy a madárpárok száma évről évre növekszik, 2024-ben már 29 odút foglaltak el. Szlovákia így az egyetlen ország Európában, ahol a helyileg kihaltnak hitt szalakóta visszatért fészkelni – elsősorban a természetvédelmi intézkedéseknek köszönhetően.

A szalakótáknak a természetvédők szerint első ránézésre kopárnak tűnő, de valójában változatos, erdőmentes alföldi nyílt táj az ideális. 

Ott fordulnak elő, ahol legelnek az állatok, ahol a rétek tele vannak rovarokkal. Ez azonban sajnos már Szlovákiában és más EU-s országokban sem magától értetődő

 – írta a SOS. A mezőgazdasági területeken intenzíven alkalmazott rovarirtók pusztítják azokat a rovarokat, amelyekkel a szalakóta táplálkozik. A SOS hozzátette, hogy a szalakóta visszatérésének másik feltétele a megfelelő fészkelési lehetőségek elérhetősége. „A szalakóták természetesen harkályok által vájt faodvakban fészkelnek, ezekből azonban kevés van a mezőgazdasági területeken” – állapították meg.

Mint elmondták, az SOS már megkezdte a szalakóta és más sztyeppei fajok populációjának fokozatos helyreállítását egy LIFE projekt keretében. 

A projekt többek között 800 mesterséges odú kihelyezését tűzte ki célul, de terveik között szerepel 140 hektár új gyepes terület kialakítása, valamint a legeltetés visszaállítása további 700 hektáron

 – pontosította Matej Repel az SOS-tól. A 2025-ös fészkelési szezonban 60 új odú áll majd a szalakóták rendelkezésére, a következő évben pedig további 50.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?