A madarak monitorozásának legújabb eredményei megerősítik a biosávok jelentőségét a mezőgazdasági táj biodiverzitása szempontjából. A Szlovák Madártani Társaság (SOS)/BirdLife Slovensko ornitológusai közel 5800 példányt azonosítottak 68 madárfajból, amelyek közül 27 faj kizárólag a biosávokban fordult elő. Erről Adriana Hološková, a monitorozás koordinátora, és Jozef Ridzoň természetvédelmi menedzser számolt be.
A madarak monitorozásának eredményei megerősítik a biosávok fontosságát
„Elemzésünk kimutatta, hogy a biosávok fontos menedéket nyújtanak éppen azoknak a fajoknak, amelyek populációit leginkább érinti az intenzív mezőgazdaság és a természetes élőhelyek elvesztése”
– mondta Hološková. A monitorozást 500 méter hosszú sávokban végezték a biosávokban és mezőkön Szlovákia-szerte. Ezeken a területeken átlagosan kétszer annyi madár fordult elő, mint a kontrollmezőkön.
A veszélyeztetett fajok közül, amelyek a biosávok jelenlétéből profitáltak, például a túzok és a rozsdás nádiposzáta is megfigyelhető volt.
„A fogoly, amely tipikus mezei faj, csak a monitorozás második évében jelent meg, kizárólag a biosávokban, ami alacsony országos egyedszámát tükrözi”
– tették hozzá. Az ornitológusok ritka fajokat is megfigyeltek, például a kabasólymot, a parlagi sast és a hamvas rétihéját.
A biosávok nemcsak a madarak számára, hanem a kisvadak és a beporzók számára is pozitív hatással vannak. Erről a Szlovák Vadászkamara és a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) is beszámolt közleményeiben. Az SAV szerint ezek a területek a poszméhfajok egyharmadának adnak otthont, amelyek az ökoszisztéma szempontjából „rendkívül” fontosak.
Ridzoň szerint a biosávok viszonylag egyszerű és hatékony intézkedésnek számítanak, amely hozzájárul a biodiverzitás megőrzéséhez az intenzíven művelt területeken. Ellentétben a szélvédősávok telepítésével, a biosávok létrehozása nem igényli a földterületek rendezésének befejezését.
„Ezért elengedhetetlen a gazdálkodók támogatásának folytatása, akik úgy döntenek, hogy belépnek az önkéntes ökorendszerbe, és biosávokat hoznak létre, méltányos pénzügyi jutalmazással és a bürokrácia maximális csökkentésével”
– tette hozzá.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.