Zuhanórepülésben a szlovák korona

Nagyot esett a héten a korona, de ez a külföldi szabadságra készülőkön kívül mindenkinek érdeke volt.
Ahogy az a nagykönyvben meg van írva, elég volt a jegybanki elnök egyetlen kijelentése és a korona azonnal zuhanórepülésbe ment át.

Nagyot esett a héten a korona, de ez a külföldi szabadságra készülőkön kívül mindenkinek érdeke volt.

Ahogy az a nagykönyvben meg van írva, elég volt a jegybanki elnök egyetlen kijelentése és a korona azonnal zuhanórepülésbe ment át. Ez várható is volt, hiszen a külkereskedelmi deficit rekordokat dönt, a kivitel stagnál, választási év lévén a kormány költekezik, ráadásul talán még soha nem volt ekkora bizonytalanság a választások utáni időszakkal kapcsolatban. ĺgy tehát inkább az volt a furcsa, hogy a korona idén tavasszal folyamatosan erősödött. A gyenge korona viszont jót tesz a kivitelnek, sőt elemzők szerint a jegybanknak is érdeke volt. A dráguló import lehetőséget ad az inflációs előrejelzés tartására, az elkülönített számlán tartott hatalmas privatizációs bevételek értéke pedig nő. Egyelőre úgy tűnik, hogy a 44,50 korona körüli euróárfolyam már megfelel a jegybanki elképzelésnek és a csütörtöki szóbeli intervenciók meg is állították az árfolyam csökkenését. Ebből például az is következik, hogy már késő átváltani a megtakarításokat devizára, illetve kár elsietni a nyári valuta beváltását. Az előttünk álló bizonytalan nyarat és a mostani árfolyambukfencet látva érdemes idézni Marián Jusko jegybanki elnököt, aki szerint túlzás azt állítani, hogy a helyzet az 1998-ashoz hasonlóan rossz. Bár a növekedés elmarad a kívánatostól, ez legalább hosszú távon tartható. A szükséges reformokra pedig legfeljebb a következő kormány szánja már el magát.

A hét kellemes hírei közé tartozik, hogy az alacsony infláció újra rekordot döntött, a 3,2 százalékos éves áremelkedés azt jelenti, hogy a bankban elhelyezett pénzünk már nem vesztett az értékéből. Az ipari termelés is enyhe emelkedést mutatott, a szakértők arra számítanak, hogy ez már előszele a fő exportpiacainkon a második félévre várt konjunktúrának, ami azért enyhítheti a jelenlegi irracionális gazdaságpolitika év végén esedékes következményeit.

Kiderült, hogy a nagy nehezen elfogadott szociális biztosításról szóló törvényt még az életbe lépése előtt módosítani kell, de ez legalább szimpatikus témát érint. A törvény szerint ugyanis a nyugdíjbiztosítási díj minden kisgyermek után fél százalékkal csökken, csak éppen azt felejtették el meghatározni, hogy az egyik, vagy mindkét szülőre érvényes-e.

A tavalyi év tömeges akciója volt a vagyonalapi-kötvények kifizetése. Manapság már a Nemzeti Vagyonalap (FNM) szinte könyörög annak a 36 ezer kötvénytulajdonosnak, akik még nem vették át a pénzt, hogy minél hamarabb tegyék ezt meg. Július 1-től ugyanis jelentősen csökken azoknak a helyeknek a száma, ahol ezt elintézhetik.

A Horizont károsultjai ezekben a napokban tízezrével készítik a csődigényüket, ellenkező esetben nem számíthatnak semmiféle pénzre. A legújabb információk szerint a beadvány megírását segítő formanyomtatvány a pozsonyi és a besztercebányai kerületi bíróságon is beszerezhető, de állítólag már a nyomtatványboltban is árusítják. A BMG ügyfelei egyelőre várjanak, itt egykori csodaváró cégük új tulajdonosai sikeresebben húzzák az időt, így még nem hirdették meg a csődeljárást. Az üggyel kapcsolatos az a hír is, hogy a Horizont körül a csődeljárás megkezdéséig érdekes folyamatok zajlottak. A céggel lízingszerző-désben állók (tartozók) és a cég károsultjai közvetítő cégeken keresztül cserélgették igényeiket, így mindenki jól járt. A lízingesek olcsóbban letudták a tartozásukat és attól sem kellett félniük, hogy esetleg elveszik a kocsijukat, a károsultak legalább a pénzük egy részét gyorsan visszakapták, a közvetítő cég pedig zsebre tett 5-7 százalékot. Hiába, a kis öröm is öröm.

Mivel több vonalon is nyakig benne van a pénzgyűjtő vállalkozások ügyében, említsük meg a Drukos-vezér František Mojžiš legújabb furcsa esetét – a Tatra banka elleni perben a legdrágább sztárügyvédet fogadta annak bizonyítására, hogy ő ugyan a saját cége nevében aláírta azt a határidős devizaszerződést, amelyen később 133 millió koronát bukott, de erre nem adott saját magának engedélyt. Ilyeneket jó figyelni, hiszen Mojžiš nem adta különösebben jelét annak, hogy lelkiismereti gondjai lennének a cégében bennragadt lakossági milliárdok miatt. Márpedig ha legközelebb a kisemberek pénzére pályázik majd, a döntés előtt érdemes lesz felidézni az előbbi esetet is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?