Vízágyúk és táncoló fiatalok

Rendőrállam vagy jogállam, erőszak vagy biztonság, kikényszerített beavatkozás vagy választási kampány – alapvetően ezek a kérdések kísérik azt a botrányt, amely azután tört ki Csehországban, hogy a rendőrség rohamosztagai szombaton erőszakkal feloszlatták a CzechTek fesztivált.

A technozene rajongóinak mindig nagy felhajtással kísért éves rendezvényét Mlýnecben, Prágától mintegy 130 kilométerre nyugatra, a német határ közelében tartják. Bár az egy évtizedes múltra visszatekintő fesztivált az előző években is konfliktusok, majd indulatos viták kísérték, de ekkora rendőri beavatkozás nem volt a rendszerváltás óta Csehországban. A rohamrendőrök kiszorították a résztvevőket a rendezvény helyszínéül szolgáló mezőről. Az eredmény: több mint száz könnyebb vagy közepesen súlyos sérült a fiatalok, és kéttucat sérült a rendőrök közt. Egy fiatalember pedig meghalt, amikor tiltakozásul kifeküdt a közeli autópályára, és egy kamion elgázolta. A rendőrök vízágyúkat, könnygázt, petárdákat is bevetettek a gumibot mellett, míg a másik oldalról üvegek, kövek, egyéb tárgyak röpködtek. Mindjárt vasárnap néhány ezer fiatal gyűlt össze Prágában, akik a beavatkozás ellen tiltakoztak, és František Bublan belügyminiszter, sőt Jiří Paroubek miniszterelnök lemondását követelték.

Nyilvánvaló, hogy egy ilyen esemény nem marad politikai visszhang nélkül. Az sem meglepetés, hogy nem egészen egy évvel a képviselőházi választás előtt a kormánypárt és az ellenzék is saját pozíciói megerősítésére kívánja felhasználni a történteket.

„Teljesen jogos és elkerülhetetlen volt a beavatkozás, mert a résztvevők megsértették a törvényt és magánvagyonban okoztak kárt” – állítja Bublan. „Törvénytelen, nem engedélyezett rendezvényről van szó, ezért a határozott fellépés a helyzetnek megfelelő volt” – üzente az éppen Ausztriában szabadságát töltő Jiří Paroubek miniszterelnök. Ugyanakkor tény, hogy a koalíción belül is elhangzottak bírálatok. Petr Nemec igazságügyi miniszter szintén eltúlzottnak tartja a rohamrendőrök fellépését, s az eset kivizsgálását követeli. Svätopluk Karásek kereszténydemokrata képviselő, a kormány emberjogi biztosa pedig egyenesen „mészárlásról” beszélt, párttársa, Martin Severa szerint viszont erőteljesebben kellett volna fellépni a nonkomformista fiatalok ellen.

„A magánvagyont védeni kell, de nem rendőrállami eszközökkel, s nem folyhat vér” – állítja az ellenzéki Polgári Demokratikus Párt elnöke, Miroslav Topolánek. Ivan Langer, árnyék-belügyminiszter rendőrállamról beszélt, azt állította, a beavatkozás nagyon hasonlított az 1989-es novemberi prágai eseményekre, amikor a kommunista rohamrendőrség szétverte a diáktüntetést. Přemysl Sobotka, a szenátus polgári demokrata elnöke a védelmi bizottság összehívását sürgeti, és az események kivizsgálását kéri. „Ha bebizonyosodik, hogy a beavatkozás eltúlzott vagy hibás volt, követelni fogjuk a belügyminiszter és a kormányfő lemondását is” – jelentette ki Sobotka. A másik ellenzéki erő, a kommunista párt képviselői eddig megértéssel kezelték az ügyet, s nem nyilatkoztak.

Hallatta hangját Václav Klaus államfő is, ő érthetetlennek nevezte a beavatkozást, s az eset őt is az 1989-ben történtekre emlékeztette. Vizsgálatot és a politikai konzekvenciák levonását követeli.

A média szerint a kormány, (s főként a szociáldemokraták) a múltban is sok gondot okozó technozene-rajongók elleni fellépéssel azt akarta bizonyítani, hogy rendet tud tartani az országban – így akar új szavazatokhoz jutni. Az eddig hivatalosan sosem engedélyezett technopartik ellen már több ízben is fellépett a hatóság, mert a magánterületeken zajló rendezvény ellen szinte mindig tiltakoztak a környékbeliek a napokon át üvöltő zene, a szemét és a randalírozások miatt.

Még a jogászok véleménye is megoszlik. Egyesek azt mondják, ilyen esetekben csak úgy lehet megvédeni mások vagyonának megkárosítását, ha a rendőrség erélyesen fellép a hasonló illegális rendezvények ellen. A rendezők ugyanis egyszer-egyszer megegyeznek a terület tulajdonosával, most is így volt, de azokkal a szomszédokkal már nem, akiknek területén keresztül lehetett a technopartira eljutni. Ezeket a problémákat törvényben kellene rendezni, különben számolni kell a probléma megismétlődésével.

Tehát nem csupán kormánypárt-ellenzék vitáról van szó, az egyes táborokon belül is megoszlanak a vélemények. Az azonban biztos, hogy az ügyet egy ideig napirenden tartják majd, s mindenki sütögeti a maga pecsenyéjét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?