Rendőrállam vagy jogállam, erőszak vagy biztonság, kikényszerített beavatkozás vagy választási kampány – alapvetően ezek a kérdések kísérik azt a botrányt, amely azután tört ki Csehországban, hogy a rendőrség rohamosztagai szombaton erőszakkal feloszlatták a CzechTek fesztivált.
Vízágyúk és táncoló fiatalok
Nyilvánvaló, hogy egy ilyen esemény nem marad politikai visszhang nélkül. Az sem meglepetés, hogy nem egészen egy évvel a képviselőházi választás előtt a kormánypárt és az ellenzék is saját pozíciói megerősítésére kívánja felhasználni a történteket.
„Teljesen jogos és elkerülhetetlen volt a beavatkozás, mert a résztvevők megsértették a törvényt és magánvagyonban okoztak kárt” – állítja Bublan. „Törvénytelen, nem engedélyezett rendezvényről van szó, ezért a határozott fellépés a helyzetnek megfelelő volt” – üzente az éppen Ausztriában szabadságát töltő Jiří Paroubek miniszterelnök. Ugyanakkor tény, hogy a koalíción belül is elhangzottak bírálatok. Petr Nemec igazságügyi miniszter szintén eltúlzottnak tartja a rohamrendőrök fellépését, s az eset kivizsgálását követeli. Svätopluk Karásek kereszténydemokrata képviselő, a kormány emberjogi biztosa pedig egyenesen „mészárlásról” beszélt, párttársa, Martin Severa szerint viszont erőteljesebben kellett volna fellépni a nonkomformista fiatalok ellen.
„A magánvagyont védeni kell, de nem rendőrállami eszközökkel, s nem folyhat vér” – állítja az ellenzéki Polgári Demokratikus Párt elnöke, Miroslav Topolánek. Ivan Langer, árnyék-belügyminiszter rendőrállamról beszélt, azt állította, a beavatkozás nagyon hasonlított az 1989-es novemberi prágai eseményekre, amikor a kommunista rohamrendőrség szétverte a diáktüntetést. Přemysl Sobotka, a szenátus polgári demokrata elnöke a védelmi bizottság összehívását sürgeti, és az események kivizsgálását kéri. „Ha bebizonyosodik, hogy a beavatkozás eltúlzott vagy hibás volt, követelni fogjuk a belügyminiszter és a kormányfő lemondását is” – jelentette ki Sobotka. A másik ellenzéki erő, a kommunista párt képviselői eddig megértéssel kezelték az ügyet, s nem nyilatkoztak.
Hallatta hangját Václav Klaus államfő is, ő érthetetlennek nevezte a beavatkozást, s az eset őt is az 1989-ben történtekre emlékeztette. Vizsgálatot és a politikai konzekvenciák levonását követeli.
A média szerint a kormány, (s főként a szociáldemokraták) a múltban is sok gondot okozó technozene-rajongók elleni fellépéssel azt akarta bizonyítani, hogy rendet tud tartani az országban – így akar új szavazatokhoz jutni. Az eddig hivatalosan sosem engedélyezett technopartik ellen már több ízben is fellépett a hatóság, mert a magánterületeken zajló rendezvény ellen szinte mindig tiltakoztak a környékbeliek a napokon át üvöltő zene, a szemét és a randalírozások miatt.
Még a jogászok véleménye is megoszlik. Egyesek azt mondják, ilyen esetekben csak úgy lehet megvédeni mások vagyonának megkárosítását, ha a rendőrség erélyesen fellép a hasonló illegális rendezvények ellen. A rendezők ugyanis egyszer-egyszer megegyeznek a terület tulajdonosával, most is így volt, de azokkal a szomszédokkal már nem, akiknek területén keresztül lehetett a technopartira eljutni. Ezeket a problémákat törvényben kellene rendezni, különben számolni kell a probléma megismétlődésével.
Tehát nem csupán kormánypárt-ellenzék vitáról van szó, az egyes táborokon belül is megoszlanak a vélemények. Az azonban biztos, hogy az ügyet egy ideig napirenden tartják majd, s mindenki sütögeti a maga pecsenyéjét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.