Vihar a baszk „megosztott szuverenitási terv” körül

A madridi kormány éles tiltakozását váltotta ki az a terv, amelyet Juan José Ibarretxe baszk kormányfő jelentett be Baszkföld függetlenedésére vonatkozólag a baszk parlamentben.

A madridi kormány éles tiltakozását váltotta ki az a terv, amelyet Juan José Ibarretxe baszk kormányfő jelentett be Baszkföld függetlenedésére vonatkozólag a baszk parlamentben. José Maria Aznar miniszterelnök kijelentette, hogy a spanyol demokrácia és a jogállam „nem fogja megengedni, hogy szakadékba taszítsák a Baszkföldet”. A nagy önállóságot élvező spanyol tartomány mérsékelt nacionalisták által irányított kormányának vezetője pénteken jelentette be, hogy egy éven belül, tekintet nélkül a spanyol kabinet véleményére, népszavazást ír ki a kérdésben.

Juan José Ibarretxe, mint arról a szombati lapok beszámoltak, így fejezte ki magát: „Olyan új politikai paktumot ajánlunk a spanyol államnak az együttélésre, amely nemzeti identitásunk elismerésén alapul egy többnemzetű államban, szabad szövetség alapján. Azt vetjük fel, hogy teljes természetességgel elismerésre kerüljön a baszk állampolgárság, igazságügyi, politikai és adminisztratív velejáróival együtt. (...) Egy éven belül népszavazás elé bocsátjuk az állammal elért politikai paktumot vagy pedig a baszk kormány által elfogadott tervezetet.” Ibarretxe célja az, hogy a Baszkföld saját igazgatása alá vegye egyebek között a közbiztonsággal, az igazságüggyel kapcsolatos kérdéseket, és nemzetközi szerződéseket is köthessen. A baszk kormány másrészt azt is bejelentette, hogy önhatalmúlag átveszi a központi kormánytól a döntési jogot a kikötők, légikikötők, a vasúti és egyéb közlekedés igazgatására, valamint a munkaközvetítésre vonatkozóan. A központi kormány nevében José María Aznar miniszterelnök felháborodottan reagált: „Úgy látom, hogy egyesek továbbra is megpróbálják a Baszkföldet a szakadékba, a semmibe vinni. A spanyolok nagy többsége és a baszk társadalom nagyon fontos része viszont nem akarja ezt. Azt akarják, hogy a békén, a szabadságon és az együttélésen alapuló, demokratikus tartomány legyen, ahol megvan a jog az önkifejezésre, az életre, a véleményalkotásra, mint bármely más spanyol tartományban.” Aznar hangsúlyozta, hogy a baszk kormány tervezete teljes mértékben kizárja a társadalom nem nacionalista részét, és hogy javaslatával Ibarretxe az ETA-nak és nemrég felfüggesztett politikai pártjának, az Egységnek (Batasuna) ad igazat. Aznar arra utalt, hogy a Baszkföld függetlenedése eredetileg a Haza és Szabadság (ETA) szakadár terrorszervezet célja, amelyet a Baszk Nacionalista Párt (PNV) átvett. A PNV az előző kormányzási időszakban – a nem nacionalista pártok kizárásával – valójában paktumot kötött az ETA-val, illetve a Batasunával, amelynek „fejében” az ETA másfél évre felfüggesztette terrorakcióit. A kormányfő most így fogalmazott a baszk javaslattal kapcsolatban: „Mi nem vagyunk nacionalisták. Fenn akarjuk tartani Spanyolország intézményi és alkotmányi stabilitását, az autonóm tartományi rendszert. Ha valaki azt mondja, hogy mindezt le akarja rombolni, akkor mi azt mondjuk, hogy nem értünk egyet.” A spanyol kormányfő hangsúlyozta, hogy Ibarretxe „mindenről beszélt, csak a legfontosabbról nem: miként kötelezi el magát ő maga, a kormánya és a PNV arra, hogy együttműködjön velünk – azért, hogy egyszer s mindenkorra véget vessünk a terrornak a Baszkföldön”. A madridi El Mundo „hagymázos”-nak nevezte szombati számában a baszk kormányfő tervét, amely „de facto függetlenségre irányul úgy, hogy minimális kapcsolatot tartson csak fenn Spanyolországgal”. A nagy spanyol pártok értékelése szerint – amelyeket a baszkföldi választóknak mintegy fele támogat – Ibarretxe javaslata „a baszkok és a többi spanyolok közötti szakítást hirdeti meg”.

ETA-fenyegetés a nem nacionalistáknak

Madrid. Az ETA tegnap közleményben jelentette be, hogy mostantól kezdve a nem nacionalista pártok székházai „katonai célpontot” képeznek a szemében, és megfenyegette azokat, akik részt vesznek ezeknek a pártoknak a rendezvényein. A baszk szeparatista szervezet a két legfontosabb nem nacionalista párt, a Madridban kormányzó, konzervatív Néppárt (PP) és az ellenzéki Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) székhelyét jelölte meg „katonai célpontként”, ami azt jelenti, hogy a jövőben terrortámadásokat tervez ellenük. Az ETA arra reagál ily módon, hogy a nem nacionalista pártok nemrég támogatták a Batasuna működésének betiltását lehetővé tevő párttörvény-módosítást. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?