Antibiotikum a kertből? Ezek a növények segítenek!

33

Az emberiség ősidők óta használ gyógynövényeket és természetes gyógymódokat a vírusos és bakteriális betegségek gyógyítására.

A penicillin, a streptomicin és más antibiotikumok felfedezése után a természetes gyógyszerek háttérbe szorultak. De miután az ember által készített antibiotikumok kezdték elveszíteni erejüket a mikrobák elleni küzdelemben, a tudósok fejest ugrottak a növényi kivonatok tanulmányozásába. 

„Ezek az anyagok éppen a rezisztens baktériumtörzsek ellen jelenthetnének új, hatékony terápiát, ráadásul gazdaságilag is könnyebben hozzáférhetőek lennének” - véli Mgr. Ivana Miláčková, PhD, a Károly Egyetem gyógyszerészeti karának tanszékéről. 

Bár a szakemberek több száz antibiotikus hatású növényi anyagot ismernek, közülük csak néhány került be az orvosi gyakorlatba. A következők hatékonysága tudományosan bizonyított.

Kamilla

A gyógynövények között klasszikusnak számít a kamilla. A kamillavirág antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású anyagokat tartalmaz, és kiválóan alkalmas szájöblítésre vagy gargalizálásra. 

„A kamillakivonat gargalizálás formájában már tizenöt nap után jelentősen csökkentette a vérzést az ínygyulladással járó betegségekben. Ez a hatás hasonló, mint egy jól ismert fertőtlenítőszer - a 0,12 százalékos klórhexidin oldaté” - írja a gyógyszerész. 

Hasonló eredményt mutatott ki a gránátalma magkivonat is.

Orbáncfű

Az orbáncfű antibakteriális és vírusellenes hatást mutat, és a sebgyógyulásra is jó hatással van.

„Nemrégiben kimutatták, hogy az orbáncfű kivonatot tartalmazó hüvelykrém a bakteriális hüvelygyulladás kezelésében adott koncentrációban a metronidazoléhoz hasonló hatást fejt ki” - dicséri az orbáncfűvet Ivana Miláčková.

Ennek a kivonatnak az az előnye, hogy nem pusztítja el a hüvelyi környezet számára előnyös laktobacillusokat. Az orbáncfű krémek vagy teák használata során azonban kerülni kell a napozást, mivel növeli a bőr napfényérzékenységét.

Kókuszdió

„A kókuszolaj leghatékonyabb összetevői a laurinsav és a monolaurin, de ezek hatékonysága nem éri el a klinikailag alkalmazott hagyományos antibiotikumokét. Ugyanakkor ígéretes összetevője krémeknek az acne vulgaris, az atópiás dermatitis és a kisebb bakteriális bőrfertőzések támogató terápiában” - véli a szakértő.

A kókuszolaj azonban allergiás reakciókat, kiütéseket és viszketést is okozhat. 

Zöld tea

A kínai teafa levélkivonat a fogszuvasodást okozó baktériumtörzsekre hat. 

„Valószínűleg hamarosan elkezdik majd hozzáadni az antibakteriális és fogszuvasodás elleni foghigiéniai termékekhez” - véli a gyógyszerész.

 A szakemberek a hagyományos kínai és indiai orvoslásból származó más növényi kivonatokat is tesztelnek. Lehet, hogy csak néhány év kérdése, hogy ezek étrend-kiegészítők, kozmetikumok vagy más készítmények részeként jelenjenek meg.

 „A hatékonyság és a toxicitás klinikai tesztelése minden bizonnyal megelőzi majd ezt” - hangsúlyozza Miláčková

(zdravie-pluska)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?