Az Egyesült Államok tavaly 2016 óta először megelőzte Kínát Németország legnagyobb kereskedelmi partnereként – derül ki a „Germany Trade & Invest” (GTAI) szövetségi gazdaságfejlesztési ügynökség nem nyilvános, a dpa hírügynökség által megtekintett tanulmányából.
Az Egyesült Államok megelőzte Kínát Németország legnagyobb kereskedelmi partnereként
Az előzetes adatok szerint 2024-re mintegy 255 milliárd euróra emelkedett a német export és import az Egyesült Államokkal. Ez nyolcmilliárd euróval haladja meg a második legfontosabb kereskedelmi partnerrel, Kínával bonyolított forgalmat. A rangsorban Hollandia, Franciaország és Lengyelország következik.
2022-ben a Németország és Kína közötti kereskedelem értéke még mindig csaknem 300 milliárd euró volt. Különösen szembetűnő a Kínába irányuló export visszaesése, amely mintegy 6,4 százalékkal csökkent. A népköztársaságból származó import viszont csak 0,6 százalékkal csökkent. Kína az export tekintetében már csak az ötödik helyen áll, de az import tekintetében továbbra is vitathatatlanul vezető helyen áll.
A német külkereskedelem 2024-ben összességében mintegy két százalékos visszaeséssel csökkent. Különösen a gépjárművek, gépjárműalkatrészek és egyéb járművek Kínába irányuló exportja szenvedte el a legnagyobb csapást.
„Kína a legnagyobb autóipari piac, de egyrészt a helyi termelés növekszik, másrészt a német gyártók a kínai autógyártók növekvő versenyével küzdenek” – áll a tanulmányban. Az élelmiszerek és az elektrotechnika exportja viszont pozitívan alakult.
Németországot az a veszély fenyegeti, hogy a két legfontosabb gazdasági partnere közötti újabb vámviták kiújulása esetén a frontok közé kerül: „Egyelőre nem világos, hogy a Trump vezette USA milyen mértékben veszi célba az EU-t és így Németországot is a kereskedelempolitikájában.” A GTAI szerint az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus eszkalálódásával erősödhet a Németországra nehezedő nyomás az Egyesült Államokhoz való igazodáshoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.