VI. Fülöp spanyol király az éves karácsonyi üzenete felvételén a madridi királyi palotában, 2024 decemberében (Forrás: Spanyol Királyi Udvar)
A spanyol király Aranygyapjas renddel tünteti ki az anyját
Zsófia spanyol anyakirályné a második személy, akinek VI. Fülöp a 2014-ben kezdett uralkodása során odaítéli az Aranygyapjas rendet, írták meg a spanyol lapok. Több mint ötszáz évig csak férfiakat avattak a lovagrend tagjává.
VI. Fülöp spanyol király a spanyol korona által adományozható legmagasabb kitüntetéssel, az Aranygyapjas renddel tünteti ki édesanyját, a nyolcvanhat esztendős Zsófia királynét – derül ki a spanyol állami közlöny január 10-i, múlt pénteki kiadásából. „Szeretném nyilvánosan tanúsítani királyi nagyrabecsülésemet Őfelsége, Zsófia királyné iránt, és nyilvánosan elismerni a Spanyolország és a korona szolgálatában tett áldozatos munkáját és elköteleződését. A Minisztertanács meghallgatása után ezennel anyámnak, Őfelségének, Zsófia királynénak adományozom az Aranygyapjas rend kitüntetést” – áll az indoklásban.
A 1116/2024. számú királyi rendeletet – Pedro Sánchez munkáspárti kormányfő képviseletében – María Jesús Montero spanyol pénzügyminiszter, miniszterelnökhelyettes írta alá. Az állatvédelmi, kulturális és élelmezési ügyeket patronáló emeritus királyné november 2-án ünnepelte 86. születésnapját, a rendeletet már négy nappal az évforduló előtt jóváhagyta a minisztertanács, de a Valencia tartományban 232 halálos áldozatot követelő és 10,7 milliárd eurós kárt okozó, tavalyi áradásokban érintettek iránti együttérzés jeleként csak az idei évben jelentették be. Zsófia királyné a madridi királyi palotában, egy későbbi időpontban megrendezésre kerülő ünnepségen veszi át a kitüntetést.
VI. Fülöp legutóbb és legelőször kilenc évvel a mostani adományozás előtt döntött az Aranygyapjas rend tagságának bővítéséről: 2015. október 31-én, tizedik születésnapja alkalmából a legidősebb gyermekének, Eleonóra asztúriai hercegnőnek adományozta a rendjelet. Az uralkodó hivatalosan két évvel később, 2018. január 30-án, a saját 50. születésnapja alkalmából tartott ünnepség keretében, a madridi királyi palotában tüntette ki a lányát. A sajtónyilvános ceremónián a királyi család számos tagja, köztük Fülöp felesége, Letícia királyné és kisebbik leánya, Zsófia infánsnő, valamint szülei, János Károly lemondott spanyol király és a most elismert Zsófia emeritus királyné is részt vett. Eleonóra hercegnő volt az első női trónörökös, aki megkapta az elismerést, ugyanis nagyapja, János Károly 1975-ös trónra lépéséig kizárólag férfiakat fogadott tagjai közé a III. Fülöp burgundi herceg által, 1430-ban alapított lovagrend. (A „Megváltó, Mária és Szent András tiszteletére, a keresztény hit és a katolikus szentegyház védelmére, az erény és jó erkölcsök növelésére” létrehozott rend tagjainak kinevezését egykor a német-római császár és a spanyol király is magának követelte, 1725 óta mindkét uralkodó gyakorolhatta a kinevezés jogát. A lovagrend számos tagot számláló osztrák ágának vezetője a mai napig a Habsburg-dinasztia mindenkori feje, jelenleg Habsburg Károly, az utolsó osztrák–magyar trónörökös fia.)
Európa egyik legrégebbi világi rendjének spanyol változatához jelenleg tizenhat személy tartozik. Legrégebb óta János Károly volt spanyol király a tagja, a nyolcvanhét éves uralkodót háromévesen avatta az Aranygyapjas rend tagjává az édesapja, János barcelonai gróf. Mivel a rend nagymestere a mindenkori spanyol uralkodó, János Károly már 1981-ben fiának, Fülöp akkori asztúriai hercegnek adományozta a rendjelet. (A XIII. Alfonz lemondása után kikiáltott, rövid életű köztársaság idején nem avattak új tagot, de Francisco Franco harminchat évig tartó diktátorsága alatt többet is.) Az Aranygyapjas rend valamennyi aktuális tagja jelenlegi vagy már lemondott koronás fő: XVI. Károly Gusztáv svéd király és V. Harald norvég király, illetve Akihito korábbi japán császár, Beatrix holland hercegnő, volt királynő, II. Margit volt dán királynő, II. Albert volt belga király, II. Simeon volt bolgár cár, korábbi miniszterelnök és a karácsonykor lemondását bejelentő Henrik luxemburgi nagyherceg. Az illusztris társaság jelenlegi polgári származású tagjai között mindössze Javier Solana korábbi spanyol külügyminisztert, a NATO korábbi főtitkárát, Víctor García de la Concha filológust, a Spanyol Királyi Akadémia és a Cervantes Intézet korábbi igazgatóját, Nicolas Sarkozy korábbi francia elnököt és Enrique V. Iglesias spanyol–uruguayi közgazdászt, az Iberoamerikai Főtitkárság volt főtitkárát találni.
A legmagasabb spanyol lovagi rendnek legfeljebb ötvenegy tagja lehet, de az elmúlt ötven évben csupán huszonhat személyt fogadott tagjai közé. A tagok halála után az ordinariátus jelvényét annak minden elemével – beleértve a kost ábrázoló figurát, az aranyláncot és a foglalatot – vissza kell szolgáltatni a rend nagymesterének.
Az uralkodócsalád legnépszerűtlenebb tagja János Károly, aki harminckilenc évnyi uralkodás után, 2014-ben mondott le a trónról, 2020 óta pedig önkéntes száműzetésben él Abu-Dzabiban.
Az újkori spanyol történelem legjelentősebb alakjának számos afférja és több korrupciógyanús pénzügyi tranzakciója került nyilvánosságra az elmúlt időszakban, fia ezért megvonta az évi mintegy kétszázezer eurós apanázst tőle, de azt is bejelentette, hogy a tőle származó örökségre sem tart igényt. Bár számos büntetőeljárást kezdeményeztek ellene, a kegyvesztett király nemrég civil szervezetet hozott létre, amely a demokratikus Spanyolország megteremtésében játszott szerepét hivatott bemutatni. A Sumer Alapítvány (az „Őfelsége, a király” spanyol megfelelője, a „Su Majestad el Rey” rövidítése) munkájában a Bourbon-ház egyetlen másik tagja sem vesz részt. Az exkirály jelenleg a memoárját írja, társszerzője az a Sorbonne-on, a London School of Economicson és a HEC Parison végzett Laurence Debray francia újságíró, aki magát a csodálójának tartja. Debray már dokumentumfilmet is készített és több könyvet is írt János Károlyról.
„Ön szerint jobb-e vagy rosszabb-e a monarchia intézménye, mint huszonöt évvel ezelőtt?” – ezt a kérdést tette fel a SocioMétrica spanyol közvélemény-kutató cég a napokban.
Az eredmény: a megkérdezettek 53,1 százaléka szerint jobb, 27,9 százaléka szerint rosszabb, 18,6 százalék szerint változatlan.
Egy másik közvéleménykutató, az IMPO Insights 2024 júniusában, az El Confidencial hírportál számára készített felméréséből az derül ki, hogy VI. Fülöp népszerűségi indexe 10-ből 6,6-ra emelkedett, amely lényegesen magasabb értéknek számít, mint bármelyik pártvezetőé, beleértve Pedro Sánchez kormányfőt, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) főtitkárát. Az uralkodóéval azonos pontszámot kizárólag lánya, Eleonóra trónörökösnő kapott, aki hároméves katonai kiképzését az előző évben kezdte meg, ezzel párhuzamosan pedig egyre több nyilvános királyi kötelezettséget lát el.
A király édesanyjának, Zsófia anyakirálynénak és másodszülöttjének, Zsófia infánsnőnek egyaránt 6,0-as népszerűségi értéket mértek. Házastársa, Letícia királyné 5,9-es pontszámot kapott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.