Veszélyes precedens

<p>Valószínűleg kevesen vannak azok, akik szívesen dotálnának egy bajba került milliárdost. Most mégis ezt fogjuk tenni, a Váhostav pórul járt beszállítóit és hitelezőit végső soron mi mindannyian fogjuk kifizetni.</p>

A valószínűleg inkompetens vezetésű, hiszen a nagy állami megrendelések besöprése ellenére is csődbe jutó óriásvállalat a benyújtott számlák 15 százalékának térítését vállalta – majd, valamikor.

A jóságos kormány, élén a kisemberekért aggódó Robert Ficóval ezt az összeget negyven, majd ötven (vagy akár 100, mit számít) százalékra emelte, és az állami, Szlovák Kezes- és Fejlesztési Bankon keresztül fizetné ki. Ki nem találnák miből: közpénzekből. Az állami bank a kereskedelmi bankok által befizetett bankadóból térítené a Váhostav számláját. A kereskedelmi bankok pedig a betétesek pénzét kezelik. Robert Fico abból a pénzből, amelyet egy esetleges bankválság esetére gyűjtöttek össze, egy oligarchát kártalanít. Igaz, a pénzt a leginkább kiszolgáltatottak, a Váhostav építkezésein kisvállalkozóként dolgozó szakmunkások és a beszállítók kapják, akik számlájuk ellenértékét, az elvégzett munkát és a beépített anyagot már nem tudják visszavenni. Aki már megtapasztalta, milyen dühítő, egyben megalázó helyzet az, amikor az embert az elvégzett munkájáért nem fizetik ki, nyilván együtt érez az óriáscéggel szemben egyenlőtlen helyzetben levő, kifizetetlen munkásokkal. Az alvállalkozók örülhetnek, hogy legalább a pénzük felét biztosan megkapják, a bizonytalan 15 százalék helyett. Ennyi a pozitívum, amit a döntés kapcsán elmondhatunk.

Egy nyugatról jött szemlélőnek azonban már az sem teljesen világos, miért kell magánszemélyek és magánvállalatok kereskedelmi kapcsolatába államilag beavatkozni? Miért nem elégséges a csődtörvény ennek szabályozására? Ha tudták, hogy a jelenlegi csődtörvény foghíjas, miért nem módosították? Úgymond demokratikus viszonyok között meddig tartható fenn az az állapot, hogy a restrukturalizációnak csúfolt eljárás során a gazdagok még gazdagabbak, a szegények még szegényebbek lesznek? Hova vezet az, ha a közpénzeket a kormány nem rendeltetésszerűen, hanem pillanatnyi érdekének megfelelően használja fel?

Mi fog történni, ha más, bedőlt nagyvállalatok hitelezői is hasonló elbírálást fognak kérni? Minden oligarchát ki lehet állami pénzből fizetni, vagy csak a smereseket?

Kérdések, amelyekre a választ keresve azt láthatjuk, a Smer egyrészt veszélyes precedenst teremt, másrészt átgondolatlan, alkalom szülte, nem transzparens döntéseivel tartós bizonytalanságot hoz a gazdasági környezetbe.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?