Újra rajtolnak az amerikai űrsiklók

A nyári repülési tilalom után ismét szolgálatba áll az amerikai űrsikló-flotta, amelynek Atlantis nevű egysége szerdán indul el hét űrhajóssal a Nemzetközi Űrállomásra.

A nyári repülési tilalom után ismét szolgálatba áll az amerikai űrsikló-flotta, amelynek Atlantis nevű egysége szerdán indul el hét űrhajóssal a Nemzetközi Űrállomásra.

A kényszerpihenőre azért volt szükség, mert az Atlantis és a Discovery hajtóművén hajszálrepedéseket észleltek, és emiatt nem csak őket, hanem két másik társukat is alapos vizsgálat alá vetették. Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA kínosan ügyel a biztonságra, főként azóta, hogy 1986-ban az indítás után felrobbant a Challenger űrsikló, hét űrhajós, köztük két nő halálát okozva. ĺgy ha csak a legkisebb jele is mutatkozik annak, hogy a repülés veszélybe kerülhet, inkább küldetéseket halasztanak el, mintsem kockázatnak tegyék ki az asztronauták életét.

A mostani küldetést a NASA szakemberei az űrsiklókon eddig nem alkalmazott újítással is fűszerezik. Az űrrepülőgép indításához nélkülözhetetlen kúp alakú, óriás, még magának a siklónak a méretét is meghaladó üzemanyagtartály külső burkára televíziós kamerát erősítettek. Ennek segítségével maguk az utastérben elhelyezkedő űrhajó-sok és a NASA-televízión keresztül a földi halandók is panoráma-képsorokat láthatnak, majd miközben a hatalmas monstrum elrugaszkodik az indítópadról és kijut a világűrbe.

A közvetítés az indítás előtt negyedórával kezdődik. A „főműsor” az a mintegy 8 és fél perc lesz, amely az indítás pillanatától ahhoz szükséges, hogy az Atlantis elérje a világűrt.

Hasonlóan a Forma 1-es versenyek közvetítésénél alkalmazott fedélzeti kamerás bejátszásokhoz, amikor a nézők is mintegy a kocsiba ülve élvezhetik a száguldást, az Atlantis esetében az elképzelhetetlenül gyors emelkedésnek lehetnek részesei a tévénézők. A különbség az, hogy míg a versenyautók kamerája előre, az űrsiklóé hátrafelé néz.

Látni lehet majd felülről, amint a start pillanatában kivágódnak a fő hajtóműből a lángok, majd később a két gyorsító rakéta egyikének a leválását figyelhetjük meg (a másik a tartály takarásban lesz), miközben a Föld felszínéről egyenesnek látszó horizont szinte egy csapásra meggörbül.

Az Atlantis küldetését 11 napra tervezik. Rakterében a Nemzetközi Űrállomás egy újabb fontos elemét, egyik tartószerkezetét juttatnak el rendeltetési helyére. Az űrhajósok három külső szerelési munka révén illesztik a Föld körül keringő űrbázisra a földön 15 tonnát nyomó szerkezetet.

Az indítás pontos időpontja egyelőre nem ismeretes, mert a NASA a tavaly szeptemberi terrorcselekmények óta csak egy nappal a start előtt hozza nyilvánosságra azt. Annyit tudni, hogy az Atlantis szerdán – közép-európai idő szerint – valamikor este indul el útjára.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?