Leni Riefenstahl, Adolf Hitler udvari filmrendezője ma is képes meglepni a világot. A pályáját a huszas éveken táncfilmek szereplőjeként kezdő, majd filmrendezővé avanzsált hölgy augusztusban ünnepli századik születésnapját – s a nevezetes napra időzíti legújabb filmjének bemutatóját.
Új filmet forgatott Hitler udvari rendezője
Leni Riefenstahl, Adolf Hitler udvari filmrendezője ma is képes meglepni a világot. A pályáját a huszas éveken táncfilmek szereplőjeként kezdő, majd filmrendezővé avanzsált hölgy augusztusban ünnepli századik születésnapját – s a nevezetes napra időzíti legújabb filmjének bemutatóját.
Ezzel messze lekörözi a portugál Manoel da Oliveirát, aki 93 évesen nemrég még azzal dicsekedhetett, hogy ő a világ legidősebb aktív filmrendezője. (Oliveira „Hazamegyek” című, Michel Piccoli főszereplésével készült filmjét pár hete kezdték vetíteni a német mozikban.) Kettejükhöz képest valóságos sihedernek számít Michelangelo Antonioni, aki tavaly novemberben, 89 évesen forgatta Eros című legújabb alkotását.
Riefenstahl táncosnőként kezdte a pályafutását, később színésznő lett, majd maga állt a kamera mögé, hogy megvalósítsa a mozgóképben rejlő páratlan lehetőségekről vallott elképzeléseit. Ezen a vonalon jutott el később hírhedtté vált alkotásaihoz, köztük „Az akarat diadala” címűhöz, amelyben a Hitler-féle náci párt nürnbergi „birodalmi kongresszusait” örökítette meg.
A nácizmus összeomlása után 1933 és 1936 között forgatott propagandaízű filmjei visszaütöttek: Riefenstahl körül megfagyott a levegő. Mai napig felháborodva emlegeti, hogy míg a hitleri propaganda megrendelésére készített antiszemita Jud Süss és az eutanázia jogosultságát hirdető Vádolok című filmek rendezői, Veit Harlan és Wolfgang Liebeneiner a negyvenes évek végétől ismét forgathattak, őt páriaként kezelte a német filmipar. Szerinte emögött egyszerűen irigység és elvakult gyűlölet húzódott meg.
A filmezésről lemondva Riefenstahl fotóművészként kezdett új karriert – jóval 60 fölött. A müncheni olimpia kiemelkedő eseményeit fényképezőgéppel és teleobjektívvel örökítette meg – hasonlóan az 1936-os berlini olimpiához, amelyről annak idején kétrészes filmet forgatott. Újabb szenvedélye a tengeri búvárkodás lett: 1973-tól kezdve oxigénpalackkal és kamerával merült alá a trópusi vizekbe. Utoljára 2000-ben, 98 évesen búvárkodott. Az ekkor készített felvételekből állította össze 45 perces új filmjét, amely „Víz alatti impressziók” címmel kerül majd a mozikba. A vágási munkálatok már lezárultak, a rendező csupán Giorgio Moroderre vár, akit a filmzene megkomponálásával bízott meg.
Riefenstahlnak még ez sem elég: már új filmen töri a fejét. Ennek tárgya saját életrajza lesz. Német lapok információja szerint a forgatókönyvön már dolgozik Jodie Foster, aki a német matróna leplezetlen csodálójának számít. A film forgatása jövőre kezdődhetne meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.