Türelmi száz nap

A Dzurinda-kabinet valójában nem kapta meg azt a – nyugati politikai viselkedéskultúrából begyűrűzött – 100 napnyi türelmi időszakot, amikor is nem illik különösebben ostorozni a miniszterek munkáját.

A Dzurinda-kabinet valójában nem kapta meg azt a – nyugati politikai viselkedéskultúrából begyűrűzött – 100 napnyi türelmi időszakot, amikor is nem illik különösebben ostorozni a miniszterek munkáját.

Az őszi parlamenti választásokból kikerült kormány tevékenységét a kezdetektől fogva kritikusan szemlélték a kívülállók. Ennek oka, hogy a jelenlegi kabinet valójában azt folytatja, amit az előző, ugyancsak Mikuláš Dzurinda által irányított elkezdett. A folytatás helyett talán a halogatás behozása kifejezés volna igazán pontos, mivel tavaly a szeptemberi vokscsata miatt – legalábbis a gazdaság terén – gyakorlatilag leállt az élet. A 2002-ben halogatott népszerűtlen lépéseket viszont most egyszerre zúdítják a polgárokra, ami helyenként indokolt feszültségeket okoz.

A ma 100. napja ténykedő kormány legfontosabb gazdasági tette az idei állami költségvetés végső formába öntése és elfogadtatása volt. A büdzsé ugyan nagyon takarékos, de legalább nem ködösít, és a tényleges hiánnyal szembesít minket. A másik legfontosabb lépése, hogy volt mersze a radikális áremelések keresztülvitelére, a szociális támogatások lefaragására, az egészségügy reformjára. A szigorú reformok sok olyan területet is érintenek, amely mindeddig tabu volt, elég csupán a vasút vitatott járatritkítására gondolnunk. Ezek külön-külön mind elengedhetetlen tennivalók, azonban így egyszerre ömlesztve sokkhatást okozhatnak mind a polgárok, mind a gazdaságban tevékenykedők körében.

A 100 nap tehát bővelkedett döntően fájdalmas, a pénztárcánkat kimerítő lépésekben, ezért jó volna, ha Ivan Mikloš pénzügyminiszternek igaza lenne, aki szerint ez volt az utolsó megszorító csomag. Ehhez persze az is kell, hogy az ország mindenkori kormánya ne a napi érdekek, a választási ciklusok alapján irányítson, hanem legalább középtávon gondolkodva és a világ trendjeit követve. Talán ennek első jele Szlovákia óriási sikere a Peugeot-Citro#en autógyárért folytatott közép-európai versenyben, amikor is a rögtönzést, részérdekeket háttérbe szorította a hosszú hónapokon át folytatott tudatos és összehangolt munka.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?