Trump úgy fog kormányozni, ahogyan kampányolt

Beiktatási beszéd helyett is kampánybeszédet mondott Donald Trump – állapította meg az európai sajtó.A brit sajtó szerint Donald Trump beiktatási beszéde arra vall, hogy kormányzási stílusa ugyanolyan lesz, mint elnökválasztási kampánya.A The Times című konzervatív lap szerint az amerikai elnökök be

Beiktatási beszéd helyett is kampánybeszédet mondott Donald Trump – állapította meg az európai sajtó.

A brit sajtó szerint Donald Trump beiktatási beszéde arra vall, hogy kormányzási stílusa ugyanolyan lesz, mint elnökválasztási kampánya.

A The Times című konzervatív lap szerint az amerikai elnökök beiktatási beszédei hagyományosan a megbékélés ígéretét hirdetik, és rendszerint azt a megnyugtató üzenetet küldik a világnak, hogy az Egyesült Államok a béke és a barátság híve. Trump beszédében is fellelhető volt ez, nyomokban, ám a beszéd sokáig visszhangzó eleme a többször hangoztatott America first – Amerika mindenek előtt – jelszó lesz. A kifejezés ismerős: Trump emberei is gyakran használták az új elnök külpolitikáját összegezve, de ez volt a jelszavuk az amerikai elszigetelődés szószólóinak is, akik az 1940-es években a kiegyezést szorgalmazták a háborús részvétel helyett. A Financial Times című londoni üzleti napilap szintén arra a következtetésre jutott, hogy Trump kampányának elemei elnökségének is elsődleges elemei lesznek. Trump azzal nyerte meg az elnökválasztást, hogy Amerikát kívülről és belülről halálos veszélyek fenyegette országként festette le, és első elnöki aktusával egyértelművé tette, hogy ez a központi gondolata. A Financial Times szerint Trump azzal kezdhetné az amerikai társadalomban általa kiásott árkok betemetését, hogy egyes ígéreteit valóra váltja. Megígérte például, hogy segít azoknak az „elfelejtett amerikaiaknak”, akiket a globalizáció szegényebbé tett. Egy ország vezetése azonban nem ingatlanbiznisz, és Trumpnak egy szuperhatalom vezetőjeként sokkal többet kell tennie annál, semhogy csak jó üzleteket kössön az Egyesült Államoknak.

A német konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung Trump nacionalizmusa címmel közölt cikkében hangsúlyozta, hogy az európaiaknak olyan amerikai elnökkel lesz dolguk, aki rezsimváltást akar Washingtonban. Ebben a helyzetben nem az aggódó várakozás és az apokaliptikus figyelmeztetések megfogalmazása a legjobb megoldás, hanem az, ha Európa szembenéz az új helyzettel. Végül is Trumpnak az EU-ra és a NATO-ra tett lekicsinylő megjegyzései nem változtatnak az Egyesült Államokkal folytatott szoros kapcsolatokhoz fűződő európai érdeken, bár a kapcsolatok folytatása kétségkívül bonyolultabb lesz. A lap szerint Európának és Németországnak olyan jelzésként kellene felfognia Donald Trump hatalomra lépését, amely ráébreszt arra, hogy ezentúl sokkal inkább az európaiakon, teljesítőképességükön és felelősségvállalási hajlandóságukon múlik majd, hogy a Nyugat miként áll helyt a jelenkor viharaiban.

A Frankfurter Rundschau szerint Trump demagóg, hazug beiktatási beszédet mondott. A szegényektől a gazdagok felé irányuló újraelosztás politikájából profitáló, az adózástól ódzkodó milliárdos magát Robin Hoodként beállítva azt mondta, hogy visszaadja a hatalmat a népnek, holott csak saját magára gondol, a nép pedig számára a gazdag Amerika, amely körülveszi. A demagógnak annál élesebben és erőszakosabban kell beszélnie, minél kevésbé tudja beváltani ígéreteit. Donald Trump is így tesz majd. Az új amerikai elnöknek nincs politikai programja, csak nyerni akar, semmi mást.

A Süddeutsche Zeitung A forradalmár című kommentárjában kiemelte: Trump kiszámíthatatlan elnök, ami hatalmassá, de veszélyessé is teszi. Nem racionális alapon hozza meg döntéseit, üzeneteit ösztönből fogalmazza meg, és jellemző rá, hogy este már mást mond, mint reggel. Hatalmának legfőbb forrása éppen az irracionalitás, ami még a moszkvai geopolitikai opportunistákat is zavarba hozza, stílusa pedig még veszélyesebb, mint politikája: a trumpizmus határozza majd meg a hozzá hasonló típusú uralkodók viselkedését világszerte. Ennél is rosszabb, hogy a Trump Tower – Donald Trump New York-i otthona – által diktált ritmushoz képest az Angela Merkel-féle állhatatosság és mérlegelés álmosító – írta a müncheni lap. A szerző hozzátette, hogy Trump ennek révén nemcsak az érveket és az értelmet hagyja figyelmen kívül, hanem tönkreteszi a politikát mint szakmát. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?