Tengerészből államfő

Nem éppen erőssége a protokoll szigorú szabályainak mindenkori következetes megtartása. Kedveli a lazább, közvetlenebb viselkedést. Karakteres, szókimondó, egyenes beszédű ember, aki nem szokta véka alá rejteni gondolatait még akkor sem, ha azok nem igen számíthatnak népszerűségre.

Nem éppen erőssége a protokoll szigorú szabályainak mindenkori következetes megtartása. Kedveli a lazább, közvetlenebb viselkedést. Karakteres, szókimondó, egyenes beszédű ember, aki nem szokta véka alá rejteni gondolatait még akkor sem, ha azok nem igen számíthatnak népszerűségre. Hívei szerint demokrata és világfi, aki sokat látott, sokat tapasztalt, s ennek alapján értelmezi a mindennapok romániai valóságát is. Ellenzői szerint viszont eléggé faragatlan ember, aki bizony nem igen tiszteli a romániai hagyományokat.

Traian Basescuról, Románia vasárnap megválasztott új köztársasági elnökéről van szó. A ma 53 éves politikus, a nyolcvanas években a román kereskedelmi flotta hajóskapitányaként járta a világot, majd a rendszerváltás után politikára adta fejét.

A kilencvenes évek második felében a jobbközép kormány közlekedési minisztere volt, míg néhány éve Bukarest polgármestereként ért el sikereket, s vált egyre népszerűbbé.

Győzelme meglepetés. Bár arra mindenki számított, hogy az elnökválasztás második fordulója, amelyben Basescu ellenfele az 54 éves Adrian Nastase szociáldemokrata kormányfő volt, nagyon kiegyensúlyozott eredményt fog hozni, a média és a megfigyelők többsége mégis Nastasét tartotta az esélyesebbnek, a valószínű győztesnek. Egyebek között azért is, mert az általa vezetett párt két héttel ezelőtt megnyerte a parlamenti választásokat, így sokan azt várták, hogy a többség majd a „győztes” felé hajlik. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség, amely koalíciós tárgyalásokat kezdett a győztes szociáldemokratákkal, szintén Nastase támogatására szólította fel választóit. A rendelkezésünkre álló információk szerint azonban a magyarok részvétele a sorsdöntő második elnökválasztási fordulóban csekély volt.

A választók tehát nem a parlamenti győztes, hanem az ellenzéki „vesztes” mellé álltak vasárnap. Romániában ezzel merőben új helyzet alakult ki, amelyre a rendszerváltás óta még nem volt példa. Úgy néz ki, a következő négy évben Romániának baloldali többségű kormánya és jobboldali államfője lesz. Bár az államfő jogkörei nem túl szélesek, ő nevezi ki a miniszterelnököt, s számos téren ellensúlyozni tudja a kormányzati hatalmat.

Basescu kül- és belpolitikai nézetei kevésbé ismertek, mint az Nastase esetében volt. Nyilvánvaló, hogy az ország külpolitikája továbbra is a NATO, az EU és az USA felé fog orientálódni. A belpolitikában Basescu azt hangoztatja, hogy Romániát vissza kívánja adni lakosságának. Harcolni kíván a korrupció és a hatalmi visszaélések ellen. Ilyesmivel egyébként őt is gyanúsítják. A média szerint minisztersége idején feltűnően áron alul adták el a román kereskedelmi flottát. A romániai magyarokkal kapcsolatban Basescu eddig részletesebben még nem foglalkozott. Nemrég azonban leszögezte, hogy ellenzi a magyarok autonómiáját. Markó Béla, az RMDSZ elnöke azonban úgy véli, a szövetség együtt fog tudni működni Basescuval is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?