A kormányfő rekordösszegű kártérítést követel, de nem tartalom, hanem egy fénykép miatt.
Aránylag gyakran indítanak pert politikusok újságírók ellen
A konszolidációs csomag elfogadásának idején bizarr botrány borzolta fel a kedélyeket újságírókörökben: Robert Fico miniszterelnök pert indított Peter Bárdy, az aktuality.sk portál főszerkesztője ellen és százezer eurót követel a fotója felhasználásáért.
Fico Bárdy mellett a könyvet kiadó Ringier Slovakia Media vállalattól is ugyanakkora összegű fájdalomdíjra tartana igényt. A Ringier a kiadója Bárdy Ficóról szóló könyvének, aminek címe: Fico – a hatalom megszállottja (Fico – Posadnutý mocou). Annak ellenére, hogy a könyvben Bárdy erős kritikát fogalmaz meg a kormányfő lépéseivel és politikai karrierjével kapcsolatban, a kormányfőnek – legalábbis a beadvány szerint – nem az egy éve megjelent kötet tartalmával van a legfőbb problémája, hanem azzal, hogy egy valós kép került a kiadvány borítójára. Fico érvelése szerint a személyes jogai sérülnek azzal, hogy az írásos beleegyezése nélkül került rá a kép a kiadványra, miközben a Ringier egy hírügynökségi, megvásárolt képet szerepeltet a címlapon.
A Denník N napilapnak az eset kapcsán nyilatkozó jogi elemzők szerint a kormányfő vádjai gyenge lábakon állnak, ugyanis Fico közszereplőnek számít, a rájuk vonatkozó szabályok pedig sokkal megengedőbbek, mint a hivatalos tisztséget nem vállaló magánszemélyek esetében. A jogsértés tényállása kizárólag akkor következne be, ha a fotót hamis kontextusba helyezik, vagy magánszemélyként, nem pedig miniszterelnökként készítenek képet Ficóról.
A jogi eljárás mindettől függetlenül megkezdődött, a kétszer százezer eurós fájdalomdíj példátlanul magasnak számít a sajtóperek történetében. Fennáll a gyanú, hogy egyfajta közéletet korlátozó perről (SLAPP) beszélhetünk, és hogy a miniszterelnök célja a vádemeléssel nem a jogi orvoslat kérése, hanem egyfajta megfélemlítő jelzésnek szánja azt a kényelmetlen ügyekkel foglalkozó sajtó felé. A hasonló vád- emeléseket az Európai Unió irányelvekben szabályozza, a szlovákiai jogrendszer azonban nem ismeri. Fico lépése nem egyedi: Lukáš Machala (SNS), a kulturális minisztérium hivatalának főtitkára szintén kilátásba helyezte, hogy pert indít az aktuality ellen, több más feljelentés pedig már jelenleg is folyamatban van.
Sajtóperekkel támadnak
Bár Robert Fico pere a róla szóló könyv kapcsán a legkirívóbb esetnek számít a kormány és a sajtó feszült kapcsolatában, a politikusok, különösen jelenlegi koalíciós szereplők előszeretettel kértek jogi orvoslatot az újságírókkal szemben az elmúlt években is.
Fico az engedély nélkül felhasznált, róla készített borítóképért követel egy bocsánatkérés mellett százezer eurót Peter Bárdytól, az aktuality.sk főszerkesztőjétől és ugyanakkora összeget a kiadótól. Amennyiben igazat adna neki a bíróság, az akár a kiadó jövőjére is hatással lenne, ugyanis a kártérítési összeg szokatlanul magasnak számít. Könnyen elképzelhető, hogy az aktuality.sk egy másik perre is számíthat a közeljövőben, már ha lehet hinni Lukáš Machala (SNS) szavainak, aki a vádemelés hírére úgy fogalmazott, egyéb jogi eljárások is előkészítés alatt állnak az ügyben. Machalának kimondottan rossz a kapcsolata a szlovákiai sajtóval, amihez köze van annak, hogy Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális miniszter mellett szerepet játszott a kiemelt művelődési intézmények és a szlovák közmédia átalakításában is. Machala több alkalommal is bírálta az azóta átalakított RTVS műsorrendjét és ideológiai elfogultságát.
Šimkovičovának magának is akad egy saját, függőben levő sajtópere Michal Hvorecký publicista ellen. A gyakran sarkosan fogalmazó újságíró és publicista a Denník N napilap egyik kommentárjában „újfasisztaként” jellemezte a tárcavezetőt Tomáš Taraba társaságában. Šimkovičová szerint ez a kijelentés rágalmazásnak számít és jogi útra terelte az ügyet idén szeptember végén. A publicista kijelentette, nem hagyja magát megfélemlíteni és a lépést elítélte a miniszter ellen tüntető kulturális közeg is – Hvorecký az egyik arca a Šimkovičová távozását követelő petíciónak.
A Smer egy éve, még ellenzéki pártként jelentette fel a komikusként is ténykedő Tomáš Hudák volt újságírót, aki „köszönetét fejezte ki” a párt felé a láthatóságának javítása miatt – a bűne az volt, hogy a Smert szervezett bűnözői csoportnak nevezte. A párt emellett Marián Leško és Michal Havran ellen is eljárást kezdeményezett. Leško az előző Fico- kormány egyik botrányáról írt kommentárja miatt szembesült az eljárással – egy Németországban elrabolt vietnámi vállalkozó hazaszállításában a német hatóságok szerint a szlovák kormánygép is segédkezett. A publicista szerint az államilag előkészített bűncselekményben a Smer is szerepet vállalt. Michal Havran az ukrán lakosság népirtásának támogatásával vádolta meg a pártot, egyben kapott pert a nyakába. A kommentátornak nem csak a Smerrel van közös múltja, három évvel korábban ugyanis rágalmazás mellett nemzet- és vallásgyalázással is megvádoltak. Havran a radikális Marián Kuffa lelkész kapcsán írt kommentárjában tett megjegyzéseket a hívőkre, ezzel nem csak Kuffa haragját váltotta ki, de szakmai szervezetek is fejtegették, mennyire van összhangban a vallásos állampolgárok minősítése az etikai kódexszel. Az ügyet végül kétéves huzavona után ejtették. Havran egyébként pár évvel korábban Richard Sulíkkal (SaS) is jogi vitába keveredett, miután egy kommentárjában a politikust is lefasisztázta.
Szlovákiai magyar viszonylatban ritkák a hasonló ügyek – egy bizarr eset kapcsolódik a Körkép portál főszerkesztőjéhez, Király Zsolthoz, akit nem bepereltek, hanem saját maga fordult a bírósághoz. Orosz Örs, a Magyar Szövetség korábbi alelnöke egy sajtótájékoztatón ugyanis többek között kijelentette, hogy a főszerkesztő azért bírálja előszeretettel a weboldalán, mert nem fizet neki védelmi pénzt. Király válaszul jogi lépéseket tett, de tárgyalásra azóta sem került sor az ügy kapcsán.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.