7 pénzügyi tanács lakásvásárlás előtt állóknak

lakáshitel

Örök kérdés, hogy mi éri meg jobban: bérelt lakásban élni vagy saját ingatlant vásárolni. Természetesen mindkét lehetőségnek megvannak a maga előnyei és hátrányai, a legtöbben mégis az utóbbi mellett tesszük le a voksunkat. A lakásvásárlás azonban egy igen fontos pénzügyi döntés, amibe nem szabad meggondolatlanul beleugrani: sokan évekig tervezgetik, mérlegelik a lehetőségeiket, hiszen valószínűleg mindenki szeretne jó döntést hozni. Aki évtizedek óta nem vásárolt ingatlant, esetleg most készül az első saját otthona megvételére, bizonyára sok kérdéssel találja magát szemben, erre tekintettel az alábbiakban hasznos tanácsokat adunk a folyamat megkönnyítése érdekében. 

1. Gondoljuk végig, mire van szükségünk

Ez ugyan még nem nevezhető pénzügyi tanácsnak, ahhoz azonban, hogy elkezdhessünk keresgélni az ingatlanok között, tudni kell, hogy pontosan mire is vágyunk. 

Gondoljuk végig, hogy a városban vagy vidéken szeretnénk élni, hogy lakásra vagy családi házra vágyunk és hogy hány szobára és mekkora térre van szükségünk. Azt még nem tudhatjuk, hogy ezekből melyik elvárás mennyire reális, ezért találjuk ki azt is, hogy mely kérdésekben nem tudunk kompromisszumot kötni. Ha több gyermekünk van, természetesen nem lesz elég egy egyszobás lakás, ha pedig állatokat tartunk, mindenképpen kertben kell gondolkodnunk, így ezek a tények alapvetően meghatározzák a mozgásterünket.

2. Vizsgáljuk meg az anyagi helyzetünket

Következő lépésben számoljuk össze, hogy a kereső családtagok jövedelme összesen mekkora összeget tesz ki. Ebből vonjuk ki a rendszeres kiadásokat, és nagyjából tudni fogjuk, hogy havonta mennyi pénzt tudunk egy esetleges hitelre költeni. Ebben a körben persze vegyük figyelembe azt is, hogy a jelenlegi lakásunk bérleti díját a költözést követően nem kell megfizetnünk, ezért jó kiindulási alap, ha ezt a pénzt a törlesztőrészletekre szánjuk. Ha sikerül végül ennek megfelelően hitelhez jutnunk, ugyanazt az összeget, amit eddig az albérlet tulajdonosának fizettünk ki, saját magunkba fektetjük, ez pedig kétségtelenül sokkal jobban hangzik. 

3. Határozzuk meg a maximális költségkeretet

Ha már tudjuk, hogy milyen otthonra vágyunk, és nagyjából tisztában vagyunk azzal is, hogy havonta mennyit tudunk a lakáshitelre költeni, számoljuk ki, hogy mekkora összeget tudunk a lakásvásárlásra fordítani. 

A folyamat ezen állomásán nyújt nagy segítséget egy online lakáshitel kalkulátor, melynek segítségével könnyen kiszámolhatjuk, hogy mekkora összegű hitel milyen havi törlesztőrészletekkel jár együtt, de azt is megtudhatjuk, hogy jövedelmi viszonyaink alapján mekkora kölcsönre lehetünk jogosultak. Fontos, tudni, hogy általában a havi jövedelmünk legfeljebb 50 százalékát fordíthatjuk a törlesztőrészletekre, ezt a kalkuláció során érdemes fejben tartani. 

4. Gyűjtsük össze az önerőt

Egy ingatlant – az esetek túlnyomó részében – nem vásárolhatunk meg teljes mértékben banki hitelből. A pénzintézetek általában 20, bizonyos esetekben 10 százalék önerőt várnak el, ezt az összeget pedig nekünk kell előteremtenünk. Természetesen ez ennél jóval több is lehet: minél nagyobb a megtakarításunk, annál kevesebb hitelre van szükségünk, ami rövidebb futamidővel vagy alacsonyabb törlesztőrészletekkel jár majd együtt.

5. Ügyeljünk az extra költségekre is 

A gyűjtögetés során nem elég, ha kizárólag az önerőre koncentrálunk, hiszen mind a lakásvásárlással, mind a költözéssel járnak együtt további kiadások. 

Miután megtaláltuk a nekünk való ingatlant, adásvételi szerződést kell kötnünk: az általunk választott ügyvédtől függ ennek költsége, a legtöbb esetben azonban a vételár fél százalékára számíthatunk. Az energetikai tanúsítványt az eladó fizeti, de a hitelhez szükség lesz értékbecslésre, melynek költségét, valamint a hitelszerződéssel együtt járó közjegyzői díjat már nekünk kell rendeznünk. 

Ha a jelenlegi albérletben nem a saját bútorainkat használtuk, az új ingatlant minél hamarabb be kell rendeznünk: persze sok mindent ráérünk lassanként beszerezni, de az alapokra – ágy, kanapé, hűtőszekrény, mosógép stb. – azonnal szükségünk lesz. Az is elképzelhető, hogy a költözés előtt még kisebb javításokat, felújításokat is el kell végeznünk; ezek miatt az ingatlant érdemes alaposan átvizsgálni, mielőtt megkötnénk az adásvételi szerződést.

6. Konzultáljunk a választott bankunkkal

Miután a lakáshitel kalkulátor segítségével megismertük a lehetőségeinket és kiválasztottuk a nekünk szimpatikus pénzintézetet, a legjobb amit tehetünk az, ha kérünk egy időpontot és a banki ügyintézővel átbeszéljük a felmerülő kérdéseinket. Itt megtudhatjuk, hogy mekkora összegű hitelre vagyunk jogosultak, hogy a folyamat elindításához milyen dokumentumokra lesz szükségünk, mekkora törlesztőrészletekre és milyen futamidőre számíthatunk és hogy milyen lehetőségeink lesznek később az előtörlesztésre. 

Kérdezzünk rá a lehetséges kedvezményekre is, hiszen számos pénzintézet vállalja helyettünk a közjegyző és az értékbecslő díjának megfizetését, amivel máris egy komoly összeget megspórolhatunk. Ezen kívül érdeklődjünk a különböző állami támogatásokról, így a babaváró hitel vagy a CSOK igénybevételének lehetőségeiről, melyek – ha megfelelünk a feltételeknek – óriási terhet vehetnek le a vállunkról.

7. Menjünk biztosra

A lakáshitel igénylése sokak számára félelmetes lépés, hiszen hosszú távú elköteleződést jelent, a jelenlegi ingatlanárak mellett a legtöbbünknek mégis ez az egyetlen lehetősége arra, hogy saját otthonhoz jussunk. Ha azonban tudatosan készülünk a hitelfelvételre, minden részletet alaposan meggondolunk, csak akkora összeget igénylünk, amire valóban szükségünk van és nem feledkezünk meg a hitelfedezeti biztosítás megkötéséről, tudhatjuk hogy felelősségteljes döntést hoztunk, mellyel a családunk jövőjébe fektettünk be.

Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?