Te is, én is jobboldali

Ez a dolgozat arról szól, egy magyar nemzet van-e, vagy kettő. A közép fele tartó politizálás hívei mindig is vegyes érzelmekkel hallgatták az MKP-vezetőknek azokat a megnyilvánulásait, amelyekben öncélúan hangsúlyozták a párt jobboldali voltát.

Ez a dolgozat arról szól, egy magyar nemzet van-e, vagy kettő. A közép fele tartó politizálás hívei mindig is vegyes érzelmekkel hallgatták az MKP-vezetőknek azokat a megnyilvánulásait, amelyekben öncélúan hangsúlyozták a párt jobboldali voltát. Bölcs dolog-e ma egy differenciált érdekeltségű kisebbségi közegben a politikai egyvágányúság hangsúlyozása? Meggyőzően lehet az erdélyi példára hivatkozni; az RMDSZ vezetőitől még soha senki se hallotta, hogy pártjukat jobboldalinak tekintik. Persze, még azt se hangsúlyozta egyetlen erdélyi politikus sem, hogy a Markó Béla vezette erő baloldali. Pedig az RMDSZ-ben vannak politikusok, akik nem rühellnék meglengetni a szociáldemokrácia lobogóját, vannak, akik püspöklila zászló alatt agitálnák a plebszet, és vannak, akik a liberalizmus kékjére esküsznek.

Hogy ekkora a különbség a két kisebbségi magyar párt között, azt nyilván az (is) okozza, hogy a szlovákiai párttól eltérően a mérvadó erdélyiek felismerték, a potenciális szavazóknak azért a mondjuk 5 százalékáért is kár lenne, akik a párt valamilyen oldali minősítését hallva megsértődnek. Tájainkon az előző 70 év nem kedvezett a tömegek politikai tudományokkal való felvértezésének, azzal azonban 100 kisebbségi magyarból minimum 5 mind Romániában, mind Szlovákiában tisztában van, hogy fő vonalakban mi a különbség a jobboldal és a baloldal között. Az MKP túlságosan megváltoztathatatlan elemként komponálja be lehetőségeibe, hogy a kínálat: „egytálétel”. Erdélyben körültekintőbbek a magyar vezetők. A felsoroltak ellenére a napokban volt egy esemény, amelynek hatására életemben először szinte örültem is, hogy az MKP vezetői oly egyértelmű lelkesedéssel hirdetik pártjuk jobboldali orientációját. Orbán Viktor volt miniszterelnök a nemzet tudtára adta: két magyar közszolgálati televíziót igényel; egy hazafiasat és egy – másikat. Kormányzásának négy éve alatt a Fidesz sokat tett azért, hogy kisebbségiként úgy érezzem, két magyar nemzet kialakulása felé haladunk. Egy példa a sok közül: félreérthetetlenné tették, hogy jobb nemzettársnak tekintik, aki kiváltja a magyarigazolványt, mint aki nem váltja ki. Két közszolgálati tévé létrehozása hétmérföldes lépés lenne a nemzet teljes kettészakítása felé vezető úton. Figyelemmel kísérem a magyarországi kormánykoalíció és az ellenzék közötti viszony alakulását. Nincs rá remény, hogy a kormányra kerültek jobb belátásra tudnák késztetni a hatalomból kiesetteket. „Te is jobboldali, én is jobboldali” alapon Bugárék talán rá tudnák döbbenteni Orbán csapatát, hogy törekvésük következménye végzetes lehet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?