Az öt lakótömbben még mindig szükség van a vízkőoldó adagolására (Shutterstock-illusztráció)
Megoldódhat a meleg vizes probléma Galántán
Megoldódni látszik az évek óta tartó probléma a nem megfelelő víznyomással kapcsolatban a SZNF lakótelep és a Forradalmi negyed 12 emeletes lakótömbjeinek felső lakásaiban. Szakemberek szerint egy házi átemelő szivattyú jelenthetné a megoldást.
Évek óta visszatérő probléma a Galánta SZNF lakótelepén és a Forradalmi negyedben élő lakosok számára, hogy főként a nyári időszakban nem megfelelő a víznyomás a 12 emeletes lakótömbök felső lakásaiban. Az ott élők számos alkalommal kérték a város vezetését a probléma megoldására. Galánta polgármestere, Kolek Péter korábban kifejtette, a lakások magántulajdonban vannak, a város nem fedezheti a probléma elhárítását érintő kiadásokat, de igyekszik segíteni megtalálni a megoldást. A városházán a polgármester a Nyugat – Szlovákiai Vízművek Vágsellyei Fiókvállalatának igazgatójával, Szabó Zoltánnal, az érintett lakások képviselőivel, valamint a fűtésért és meleg vízért felelős Bysprav és Technospol távhőszolgáltató vállalatok ügyvezetőivel tartott egyeztetést, hogy közösen találjanak megoldást. Martin Fukas, a Bysprav Kft. ügyvezetője lapunknak elmondta, 5 lakótömböt érint a probléma, amely először öt évvel ezelőtt, azóta különböző gyakorisággal és intenzitással jelentkezett.
„Egy hónappal ezelőtt végeztük el az öt évvel ezelőtt lefektetett vezetékek átfúvását és a legnagyobb meglepetésünkre olyan helyen találtunk vízkövet és lerakódást, ahol egyáltalán nem számítottunk rá, ahol a vezetéket gyártó cég garantálta, hogy nem lehet ilyesmi. A Jókáról érkező, Duna menti alföldön található vízkészlet magas koncentrációban tartalmaz mangánt és vasat, ez okozza a vezetékekben keletkező lerakódást. Kémiai úton tisztítjuk a vizet, ennek ellenére mégis elkezdett lerakódni és elzárta a vezeték egyes részeit”
– vázolta fel a helyzetet a szakember.
A polgármesternél tartott találkozón a jelenlévők megbeszélték a következő lépéseket a probléma elhárítására, illetve megegyeztek abban, hogy további találkozókat szerveznek, hogy megelőzhessék az ehhez hasonló problémák kialakulását. A város felkérte a Bysprav társaságot, hogy nyújtson be árajánlatot egy házi átemelő szivattyúra. Martin Fukas szerint ez a szerkezet nagyon hasznos lenne az érintett 5 lakótömbben. Arra szolgál, hogy az épületbe érkező 80 C fokos víz felhasználásával biztosítsa a fűtéshez és a meleg víz előállításához szükséges energiát.
„Azért lehet jó megoldás a házi átemelő szivattyú használata, mert minden lakótömb helyben, függetlenül a többitől állítaná elő a meleg vizet. A vezetékek összehasonlíthatatlanul kisebb mértékben rakódnának be vízkővel, hiszen a Bysprav évente 25 ezer köbméter vizet használ fel a fűtéshez az összes hozzá tartozó lakásban, az egyes lakótömbök pedig 800-1000 köbmétert. Mi havonta vagyunk kénytelenek megtisztítani a vezetékeket a vízkőlerakódástól, a házi szivattyút használó épületekben pedig évente egyszer-kétszer van erre szükség”
– magyarázta. Hozzátette, a tisztítás folyamata is jóval rövidebb ideig, csupán néhány óráig tart, míg a többi lakótömbben, ahol nincs ilyen szivattyú, sokall több vezetéket kell kitisztítani, ami általában három napig tart, nem beszélve az anyagi kiadásokról, amellyel a tisztítás jár. Az átemelő szivattyút feltehetően a hatodik emeleten helyeznék el, a beruházást a lakástulajdonosoknak kellene finanszírozniuk. Az ügyvezető szerint ha a lakók nem egyeznek bele ebbe a megoldásba, akkor folyamatos megfigyelésre lesz szükség, hogy kiderüljön, mennyi idő alatt rakódnak be a vezetékek. Martin Fukas hangsúlyozta, az a típusú vezeték és technológia, amely az említett öt lakótömbben problémákat okoz, egy másik helyen tökéletesen működik több mint tíz éve anélkül, hogy tisztítani kellett volna, a tervezőmérnököt is meglepte, hogy ilyesmi előfordult.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.