LE SOIR
A konzervativizmus bűne – ezzel a címmel közöl a belga napilap vezércikket II. János Pál pápa munkásságáról. A cikk szerint II. János Páltól több mint 25 évvel ezelőtt, megválasztásakor azt remélték, hogy friss levegőt hoz a rendkívül hierarchizált és elmeszesedett egyház életébe.
TALLÓZÓ
A konzervativizmus bűne – ezzel a címmel közöl a belga napilap vezércikket II. János Pál pápa munkásságáról. A cikk szerint II. János Páltól több mint 25 évvel ezelőtt, megválasztásakor azt remélték, hogy friss levegőt hoz a rendkívül hierarchizált és elmeszesedett egyház életébe. Végül azonban azt a beszűkült tradicionalizmus irányába vitte, szakadékot teremtve a katolikus egyház szabályai, illetve a keresztények s általában az emberiség vágyai, mindennapos élete között. Homoszexualitás, fogamzásgátlás, válás, eutanázia: mindezen témákban II. János Pál a realitásokkal és a társadalmi elképzelésekkel szembeszállva veszélyes konzervatív álláspontot hirdetett meg. „II. János Pál pápai korszakának nagysága a katolikus egyházfő békéért folytatott szenvedélyes harcában rejlik, továbbá abban, hogy hevesen elítélte az ultraliberalizmust, valamint mindent megtett a totalitárius (főként kommunista) rendszerek demokratikussá válásáért. Ezen harcok jelentős része a keresztény hit terjesztését szolgálta. Ezt az evangelizációt a konzervativizmus fémjelezte” – írja a belga liberális lap főszerkesztője, Béatrice Delvaux, emlékeztetve arra, hogy II. János Pált egyre szorosabb kapcsolat fűzte a katolikus egyház leginkább hagyományőrző mozgalmaihoz, az Opus Dei és a Karizmatikus Megújulás nevű irányzatokhoz.
LE MONDE
A párizsi lap szerint a rendkívüli és tragikus sorsú II. János Pál sok szempontból válságban lévő egyházat hagy maga után. Az újság értékelése szerint a pápa elsősorban az emberi jogokért, a vallás és gondolkodás szabadságáért, valamint az erőszak ellen folytatott küzdelmével írta be nevét a történelembe. Ez a harc és a kelet-európai országok kommunista hatalmaival szemben mutatott „politikai ravaszság” nagyban hozzájárult a berlini fal leomlásához és a szovjet uralom széteséséhez. A lap kiemeli a más vallások irányában tanúsított, példa nélküli gesztusait a folyamatos párbeszéd érdekében: a szentatya találkozott az összes jelentős egyházi vezetővel, és 2000-ben bocsánatot kért a katolikus egyház antijudaizmusáért, amelynek csúcspontja a jeruzsálemi siratófal előtt tanúsított bűnbánat volt. Betegsége idején is fáradhatatlan zarándok maradt – emlékezetet a Le Monde, rámutatva: a haladó pápa emlékét lassanként elfedte a politikai és szociális kérdésekben konzervatív egyházfő képe. „II. János Pál válságban lévő egyházat hagy maga után. A gesztusok és a szavak pápája volt, de nem a reformoké. Utódjára sürgős intézkedések meghozatala vár” – véli a francia újság.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.