A szlovákiai egészségügy az ötödik legrosszabb egész Európában, csak Romániát, Lettországot, Lengyelországot és Bulgáriát előzi meg – derült ki a Healthcare Readiness Index 2023 elnevezésű tanulmányból, melyet a Globsec nemzetközi szervezet készített. A legjellemzőbb problémák között van az alulfinanszírozás, a fejletlen egészségügyi infrastruktúra és a jelentős munkaerőhiány.
Szlovákia az elmúlt három évben lakosonként átlagban évente 1592 eurót fordított az egészségügyre. „A befizetések növelése ellenére fejenként havi 25 euróval maradunk el Csehországtól, ami évente 900 millió eurós különbséget jelent a két ország között” – mutatott rá Martin Smatana vezető elemző.
Emellett hangsúlyozta: a probléma egy része kifejezetten politikai. „2000-től 2024 júliusáig átlagban 537 napot töltöttek posztjukon az egészségügyi miniszterek, ez az egyik legalacsonyabb szám Európában. A folytonosság hiánya hátráltatja a hosszú távú reformok megvalósítását, amelyek kulcsfontosságúak az egészségügy eredményeinek javításában” – magyarázta Smatana.
Emellett Szlovákia a legrosszabbak közé tartozik Európában az egészségügyi felkészültség terén, Romániával és Lettországgal közösen csak a 62%-át érik el Norvégia szintjének. Itt is a finanszírozásban, az infrastruktúrában, az emberi erőforrásokban, továbbá az egészség sejtszintű felmérésében és az újítási lehetőségekben van a legnagyobb lemaradás.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.