TALLÓZÓ

THE SUNDAY TIMES
A brit kormány – miközben hivatalosan a szövetségesek teljes egységét hangoztatja – valójában súlyos fenntartásokkal szemléli az Egyesült Államok Irakban alkalmazott erőpolitikáját – ez derül ki abból a bizalmas kormányzati leiratból, amelyet a londoni lap szellőztetett meg.

THE SUNDAY TIMES

A brit kormány – miközben hivatalosan a szövetségesek teljes egységét hangoztatja – valójában súlyos fenntartásokkal szemléli az Egyesült Államok Irakban alkalmazott erőpolitikáját – ez derül ki abból a bizalmas kormányzati leiratból, amelyet a londoni lap szellőztetett meg. A közölt külügyminisztériumi memorandum szerint a nedzsefi és fallúdzsai, kemény katonai csapásokra alapozott amerikai taktika mind a szunnitákat, mind a síitákat szembefordította a koalícióval, és lerombolta a szövetségesekbe vetett iraki bizalom jelentős részét. A megmaradt támogatást is tovább rombolta az Abu Graib börtönben kirobbant fogolykínzási botrány. A vezető kabinettagoknak és magas rangú kormányzati tisztviselőknek szánt, e-mail formájában szétküldött leirat szerint a brit kormánynak „meg kell kettőznie erőfeszítéseit annak elérésére”, hogy az Egyesült Államok „értelmes és érzékeny” módon alkalmazza haderejét Irakban. A minisztériumi helyzetértékelés szerint a koalícióra „nyomás nehezedik” a brit-amerikai erők más országbeli szövetségesei miatt. A spanyolok, a hondurasiak és a dominikaiak távoznak, emellett a hollandok, az olaszok és a lengyelek részvételének parlamenti háttere is „nehéz”. A memorandum felfedi, hogy az ukrán és az olasz kontingens az utóbbi hetekben bizonyos időre elvesztette az ellenőrzést a rábízott térségek felett, és csak a helyszínre vezényelt amerikai csapaterősítésekkel lehetett az így kialakult helyzeteket stabilizálni. A hatoldalas dokumentum szerint a biztonsági erők „irakizációja” nem fejeződik be a június 30-ai hatalomátadásig. A létszám többé-kevésbé megfelelő – bár az iraki hadsereg 2005 előtt nem fogja elnyerni teljes ütőképességét –, a hadrafoghatóság és a parancsnoki állomány azonban „problémás, az eddigi teljesítmény pedig vegyes”. A leirat szerint ennek ellenére a szövetséges erőknek július 1-je után a lehető legkevesebbet kell mutatkozniuk, és amennyire csak lehet, az irakiakat kell előtérbe tolni, főleg a járőrözésben és a rendőri tevékenységben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?