Miután az államfő aláírta az RTVS megszüntetéséről szóló törvényt, egy ideig még jó páran siránkozni fognak. Kár, hogy nem volt hasonló óbégatás akkor is, amikor az RTVS-t létrehozták, szándékosan. Az igazság az, hogy az új STVR-t is önös célból hozták létre. Ez az egyetlen dolog, amit jelen pillanatban kritizálni lehet.
Sokan siratják az RTVS-t
A kormánykoalíció csak teljesíti a választások előtti ígéreteit. Az RTVS megszüntetése is ezek közé tartozik. Ha majd egyszer megint ellenzékbe szorulnak, ők lesznek az elsők, akik bírálni fogják a most életbe lépett törvényt. Az RTVS igazgatójáról mindig is a kormány fog közvetlenül vagy közvetve dönteni. Ezért nem hiszem, hogy a következő kormány hatályon kívül fogja helyezni ezt az oly sokat bírált jogszabályt. Ez megfelel majd a következő garnitúrának is.
Addig, amíg a mindenkori kormánykoalíció és az ellenzék nem állapodik meg abban, hogy a közmédiához nem szabad hozzányúlni, nem lehet öncélúan átalakítani, és hogy az esetleges beavatkozásnak mindig széles politikai és társadalmi konszenzus tárgyát kell képeznie, nem fogunk elmozdulni onnan, ahol most vagyunk. Ilyen húrokat azonban 1993 óta egyetlen politikus sem pengetett.
Samuel Brečka professzor emlékeztet arra, hogy az STVR nem az egyetlen politikai befolyás alatt lévő közintézmény. A szomszédos Ausztria esetét idézi. Az ORF-et egy igazgatótanács irányítja és ellenőrzi. A 35 tagból 24 politikai jelölt, 17 tagot közvetlenül a szövetségi kancellár nevez ki. Az igazgatótanács jelenlegi elnöke Lothar Lockl üzletember és politikai tanácsadó. 2016-ban ő volt a jelenlegi elnök, Alexander Van der Bellen választási kampányának a kampánymenedzsere.
Fontos figyelemmel kísérni hogy mi történik az STVR-ben. Rá kell mutatni a hibákra, de nem szabad bedőlni a különböző politikai és újságírói csúsztatásoknak. Aki Szlovákia orbánizálásáról beszél, az vagy nem ismeri a valós magyarországi helyzetet, vagy szándékosan hazudik.
Egy hitelességi felmérésben a szlovák média 25%-ra esett vissza. Ha az újságírók azt akarják, hogy a politikusok komolyan vegyék őket, akkor tenniük kellene valamit a szakmaiságukért. Semmilyen forradalom nem segít rajtuk. Ezt nekik maguknak kell megoldaniuk. Csakhogy az elnökre vagy a magántévék tulajdonosaira haragudni könnyebb, mint beismerni, hogy a 25%-os hitelesség nem jó bizonyítvány.
Ferenc pápa szerint az újságíróknak nem áll jól az énközpontúság. Az újságírói hivatást az orvoséhoz hasonlítja, aki úgy döntött, az emberiség iránti szeretetét azzal fejezi ki, hogy meggyógyítja annak betegségeit. Így tesz az újságíró is, aki megérinti a társadalom és a világ sebeit. Ferenc elmagyarázza, hogy ez egy igényes feladat, amely két dolgot ötvöz: a tudást és az igazság iránti feltétlen szeretetet.
A szerző a Plus 7 dní munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.