Ki az úr a háznál?

orban zelenszkij

Az uniós elnökséget a legtöbb ország ügyesen kihasználja a saját diplomáciájában harmadik országok felé. De mielőtt megnézzük, hogy ezt a karmelita kolostorból átalakított palotában hogyan értelmezték, röviden tisztázzuk a kereteket.

Az Európai Tanácsnak van egy állandó elnöke, ez az állam- és kormányfők rendszeres találkozóinak, a tanács legmagasabb szintű formációjának a vezetője. Előkészíti a nagyok ülését, elterelgeti a vitás pontokat, és mivel Brüsszelben van, ezért a többi intézménnyel, elsősorban a Bizottsággal is érdemben együtt tud működni. Ezt a posztot még pár hónapig a belga Charles Michel tölti be – na ő nem volt a legjobb példája a hatékony működésnek, sokszor Macron vagy mások kivették a kezéből a kezdeményezést. Utána jöhet a portugál exminiszterelnök, Costa a székébe.

Hogy jön ebbe a képbe Orbán Viktor? Az Európai Unió Tanácsa soros elnökségének tisztével. Ez a hathavonta vetésforgóban változó feladat a tagállamok közt vándorol, és nem a 27-ek munkájával foglalkozik, hanem mindazzal, ami ez alatt a szint alatt történik. A Tanács ugyanis szakterületi minisztertanácsokra, azok alatt pedig munkacsoportok százaira oszlik szét, és ezeket a soros elnökség országának diplomatája vezeti az adott hat hónapban. Így a tagállam miniszterei a minisztertanácsi üléseket vezetik, a szakdiplomaták az alacsonyabb szinteket, és a miniszterelnök pedig egy érdekes helyzetben van, ahol ugyan az Európai Tanácsot (a 27-ek találkozóját) nem ő vezeti, de mégis egy kiemelt, különleges pozícióban van, ahol közvetíthet, mediálhat, belefolyhat olyan döntéshozatalba, amibe amúgy nem látna bele, illetve a harmadik országok felé is egy felmutatható poszt.

De Croo belga miniszterelnök – mivel Magyarország előtt Belgium volt a soros elnök, utána pedig Lengyelország lesz – például Kínába is elutazott ebben a sapkájában. Orbán Viktor első útja e minőségében, az unión kívül, Kijevbe vezetett. (Azért az EU-n kívül, mert egyébként Rómát, Berlint és Párizst az elmúlt két hétben már a magyar tanácselnökségi programmal turnézta végig.) Ez azért jöhetett kapóra a magyar kormányfőnek, mert Kijev a nemzetiségi vitás pontokról való alkudozást beterelte az uniós bővítési folyamatban való nagy tárgyalásokba. Tehát nem alkudozott Budapesttel bilaterális módon túl aktívan az elmúlt időben.

Most Orbánnak ez egy lehetőség volt, hogy uniós sapkában rákérdezzen ezekre, amelyek javarészt egyébként teljesültek, ami jogi értelemben teljesíthető. Emellett elmondták a kötelező köröket – az EU mit és hogyan támogat Ukrajna irányában –, ám végül Orbán csak kirukkolt a saját víziójával a háború befejezését illetően: Ukrajna ajánljon tűzszünetet az oroszoknak!

A keddi találkozót követő sajtótájékoztatón a száján ezt Zelenszkij ki sem ejtette. A tűzszünet önmagában nem megoldás, az oroszoknak időt ad az elfoglalt területek bevédésére, az ukránok jóval kevesebbet nyernek vele, és amíg nincs stratégiai összefogás mögötte, egy nagyobb nyugati tervezéssel, addig nehéz belátni, hogy miért lenne NATO-érdek. De most ne is ebbe menjünk bele, maradjunk az előző bekezdések vonalán!

Tehát Orbán is a maga módján kihasználta az uniós fedést, ellátogatott 12 év után Kijevbe, és a diplomáciai körök után leadta a saját üzenetét, abban bízva, hogy majd Trump és az idő úgyis őt igazolja. Ez már önmagában is pikáns egy ilyen helyzetben, de a magyar diplomáciának ezt sikerült fokozni.

Hogyan? Szijjártó Péter kezdeményezett egy telefonhívást kedd délután Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel. Ráadásul az egészről azért tudunk, mert délután fél hatra már kint volt az orosz külügy oldalán a leirat a beszélgetésről. Nem a tartalma érdekes, az időzítés: alig jött ki Orbán Kijevből, optikailag úgy tűnik, mintha rögtön leadták volna a drótot Moszkva felé. Ráadásul ezt mintha a magyar oldalon nem is akarták volna reklámozni, fene tudja, hogy az oroszok előre megmondták-e, hogy erről nyilvánosan is kommunikálni fognak.

Számos alkalommal korábban – a pekingi Orbán-videó, a paksi szerződések, az egykori szentpétervári 2009-es Orbán–Putyin találkozó – csak az orosz oldal hozta nyilvánosságra az érintkezést. Mintha most is ez történt volna: Szijjártót hozza helyzetbe a moszkvai döntés, hogy a régóta várt Orbán–Zelenszkij-találkozót rögtön megsapkázzák ezzel a telefonnal. Csak hogy érezzük, ki az úr a háznál.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?