TALLÓZÓ

Borisz Jelcin, az első orosz elnök ma is helyes döntésnek tartja, hogy 1999 őszén Vlagyimir Putyint választotta utódául. Jelcin – aki távozása óta első ízben adott politikai interjút – közölte: nem hibázott, hiszen nagyon alaposan tanulmányozta Putyint, és nem csupán kérdőívek alapján.

Borisz Jelcin, az első orosz elnök ma is helyes döntésnek tartja, hogy 1999 őszén Vlagyimir Putyint választotta utódául. Jelcin – aki távozása óta első ízben adott politikai interjút – közölte: nem hibázott, hiszen nagyon alaposan tanulmányozta Putyint, és nem csupán kérdőívek alapján. Putyint, miután Szentpétervárról Moszkvába került, okos, tájékozott, állhatatos és rendes embernek ismerte meg. Jelcin elmondta: az utódjelöltek között felmerült a Jobboldali Erők Szövetsége két vezetőjének, Borisz Nyemcovnak és Anatolij Csubajsznak is a neve. Őket azonban elvetette, mivel biztos volt abban, hogy a választók nem támogatják a jobboldalt a választásokon. Jelcin szerint nemzedékének többi politikusától Putyin mindenekelőtt abban tért el, hogy nem volt maximalista. Szerinte meglepődtek döntésén, némelyek még őrültnek is nézték, de ő kitartott elhatározása mellett. Hozzátette: Putyin csak másodjára fogadta el javaslatát. Jelcin azt mondta, hogy elvi nézeteltérés ma sincs közte és Putyin között arról a politikáról, amelyre Oroszországnak szüksége van. Ő ugyanakkor megfogadta, hogy nyilvánosan nem kommentálja a jelenlegi elnök tevékenységét, véleményét négyszemközt mondja el utódának. Jelcinnek megvan a tippje, hogy ki lehet a 2008-as elnökválasztás reális jelöltje. Mint fogalmazott, Csubajsz, Nyemcov, Alekszandr Volosin (az elnöki adminisztráció vezetője), Viktor Csernomirgyin (volt miniszterelnök) és Mihail Kaszjanov (kormányfő) eséllyel pályázhat az elnöki székre, e politikusokkal jelenleg is szoros kapcsolatot tart. Jelcin azt azonban nem volt hajlandó elárulni, szerinte ma kinek van a legnagyobb esélye arra, hogy Oroszország következő elnöke legyen.

Danuta Hübner, a lengyel kormány Európa-ügyi minisztere a hivatalos jelölt a lengyel EU-biztosi tisztségre. A független, konzervatív lengyel napilap információi szerint Leszek Miller miniszterelnök ezt az elmúlt napokban közölte Romano Prodival, az Európai Bizottság elnökével, amikor zárt ajtók mögött tárgyalt vele. A lapjelentés szerint Prodi viszont azt kérte a lengyel kormányfőtől, hogy még egy jelöltet terjesszen a bizottság elé, hogy annak lehetősége legyen választani. A tíz tagjelölt ország közül egyébként Lengyelország volt az első, amely megnevezte jelöltjét a biztosi tisztségre. Az elnöki hivatalból viszont azt mondták, hogy bár nagyon jónak tartják a választást, ahhoz még az államfő egyetértésére is szükség lesz. Az ellenzék bírálja Miller eljárását és a jelölt személyét. Nehezményezik, hogy a kormányfő nem konzultált velük a javaslat megtétele előtt. Egyes ellenzéki vélemények szerint a sietség a miniszterelnök gyengülő pozíciójával magyarázható, Miller nem biztos abban, hogy kisebbségi kormánya kitart a jövő tavaszig. Emellett azért is rossznak tartják a választást, mert véleményük szerint nem jó az, ha a csatlakozási tárgyalásokon részt vevő személyek európai tisztségekre pályáznak. Ez esetben ugyanis felmerül a gyanú, hogy az egész csatlakozási folyamat mögött saját egyéni karrierérdekeik húzódtak meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?