Szudétanémet tisztelgés Terezínben

A náci rendszer áldozatainak emléke előtt hajtott fejet és tisztelgett az észak-csehországi Terezínben az egykori Csehszlovákiából kitelepített szudétanémetek németországi szervezetének vezetője. Johann Böhm ezelőtt Lidicét is meglátogatta, amelynek szinte összes lakóját lemészárolták a II.

A náci rendszer áldozatainak emléke előtt hajtott fejet és tisztelgett az észak-csehországi Terezínben az egykori Csehszlovákiából kitelepített szudétanémetek németországi szervezetének vezetője. Johann Böhm ezelőtt Lidicét is meglátogatta, amelynek szinte összes lakóját lemészárolták a II. világháború idején a fasiszták, és a falut lerombolták. Ez volt a válasz arra, hogy a cseh ellenállók Prágában merényletben megölték a Cseh-Morva Protektorátus náci helytartóját. A szudétanémetek részéről eddig előzmények nélküli és páratlan gesztusról van szó – írta tegnap a Mladá fronta Dnes című cseh liberális lap. Az újság szerint Johann Böhm eltitkolt látogatást tett Csehországban. „Terezín már régen szerepelt útiterveim között. Úgy gondolom, meg kell látogatni az egykori koncentrációs táborokat, mert olyan rettenetes eseményekre emlékezzetnek, amelyeket már soha senki sem szeretne megélni” – nyilatkozta a lapnak Böhhm. A terezíni Kis Erődben a II. világháború idején koncentrációs tábor és zsidó gettó volt, s több tízezer ember pusztult ott el.

A prágai lap szerint Böhm – eltérően a szudétanémet kitelepítettek ausztriai szervezetétől – támogatja Jiří Paroubek cseh miniszterelnök kezdeményezését, hogy a cseh kormány megbékélési gesztust tegyen a német antifasiszták irányában. „Túlságosan is sokat beszélünk a bűnösökről, s nagyon keveset az áldozatokról. Ez a gesztus az áldozatoknak szól, amit én rendkívül fontosnak tartok” – szögezte le Böhm, aki a kitelepített szudétanémetek németországi szervezetének egyik vezetője.

A II. világháború után Csehszlovákia kollektív bűnösnek minősítette a csehszlovákiai németeket és a magyarokat, elvette állampolgárságukat, vagyonukat, és mintegy hárommillió németet kiűztek az országból. A magyarok kitelepítését a potsdami nagyhatalmi értekezlet nem hagyta jóvá, így a magyar kérdés „megoldására” Prága más módszereket alkalmazott, például a lakosságcserét, a csehországi kitelepítést és a „reszlovakizációt”. (kes)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?