A náci rendszer áldozatainak emléke előtt hajtott fejet és tisztelgett az észak-csehországi Terezínben az egykori Csehszlovákiából kitelepített szudétanémetek németországi szervezetének vezetője. Johann Böhm ezelőtt Lidicét is meglátogatta, amelynek szinte összes lakóját lemészárolták a II.
Szudétanémet tisztelgés Terezínben
A prágai lap szerint Böhm – eltérően a szudétanémet kitelepítettek ausztriai szervezetétől – támogatja Jiří Paroubek cseh miniszterelnök kezdeményezését, hogy a cseh kormány megbékélési gesztust tegyen a német antifasiszták irányában. „Túlságosan is sokat beszélünk a bűnösökről, s nagyon keveset az áldozatokról. Ez a gesztus az áldozatoknak szól, amit én rendkívül fontosnak tartok” – szögezte le Böhm, aki a kitelepített szudétanémetek németországi szervezetének egyik vezetője.
A II. világháború után Csehszlovákia kollektív bűnösnek minősítette a csehszlovákiai németeket és a magyarokat, elvette állampolgárságukat, vagyonukat, és mintegy hárommillió németet kiűztek az országból. A magyarok kitelepítését a potsdami nagyhatalmi értekezlet nem hagyta jóvá, így a magyar kérdés „megoldására” Prága más módszereket alkalmazott, például a lakosságcserét, a csehországi kitelepítést és a „reszlovakizációt”. (kes)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.