A fotó csak illusztráció
Az önkéntes környezetvédőknek annyi, az államtitkárok meg autózhatnak, quadozhatnak a védett területeken: elfogadták a törvénymódosítást
A parlament csütörtökön elfogadta a környezetvédelmi törvény módosítását, ami megkönnyíti a védett területeken való építkezést, és gyakorlatilag minimalizálja az önkéntesek tevékenységét. A minisztérium és a járási hivatalok dolgozói januártól viszont bármilyen védelmi fokozatú területen közlekedhetnek autóval vagy motorral. Az ellenzékiek és civilek szerint a módosítással csak tovább pusztítják a természetet.
79 parlamenti képviselő szavazott a módosítás mellett a jelenlévő 132-ből. A cél állítólag az „indokolatlanul szigorú és korlátozó tilalmak” felszámolása.
Hegyen-völgyön, árkon-bokron... quaddal is
Januártól a második védelmi fokozatú területek földútjain is közlekedhetnek majd a lakosok motoros járművel. Eddig ezt a törvény tiltotta. Tomáš Taraba (SNS) minisztériuma azonban úgy határozott, hogy ideje megkönnyíteni az emberek hozzáférését a nyaralókhoz, halas tavakhoz és így tovább. Csakhogy a lazítás mértékét érzékeltessük, ezidáig még szekérrel vagy szánnal sem lehetett behajtani az ilyen területekre, nemhogy autóval vagy quaddal.
De a természetvédelmi hatóságok állami alkalmazottait még ennyire sem köti a módosítás:
Ők bármilyen védelmi fokozatú területen közlekedhetnek autóval vagy motorral a kijelölt utakon, ösvényeken kívül is.
Vagyis például Filip Kuffa környezetvédelmi államtitkár ominózus esete, amikor quaddal „vágtázott” a Polonyinák Nemzeti Parkban (Poloniny), ennek értelmében már legális lenne.
A lakosoknak nem lesz túl sok beleszólásuk
Az önkéntes természetvédelmi őrök hatáskörét jelentősen korlátozza a módosítás. Az új szabályok értelmében kizárólag a tulajdonukban, kezelésükben vagy bérleményükben lévő, esetleg valamilyen írásos megállapodás alapján meghatározott területeken tevékenykedhetnek majd. Szaktudásukat pedig ötévente bizottság előtt kell bizonyítaniuk egy vizsgán.
A parlament azt is jóváhagyta, hogy a közigazgatási eljárásokból kiiktassák a civil szervezeteket.
Az SNS képviselőinek állítása szerint szeretnék megakadályozni, hogy az „önkényesen” létrehozott polgári társulások hátráltassanak különböző projekteket. A módosítás értelmében a társulások már nem vehetnek aktívan részt a közigazgatási eljárásokban kvázi csak „megfigyelőként”. Ez azt jelenti, hogy nem fellebbezhetnek. A törvényjavaslat kidolgozói hangsúlyozzák, hogy minden más jogkörük megmarad.
Ráadásul, ha a környezetvédők meghatározott időn belül nem nyilatkoznak egy védett területen tervezett projektről, az beleegyezésnek minősül.
Nem igazán lesz tehát a helyieknek eszközük például arra, hogy egy befektetői csoport szándékát megakadályozzák, ha védett területen akarnak építkezni.
A civil szervezetek szerint az elmúlt évtizedek legrosszabb módosítását fogadták el
A My sme les polgári társulás szerint az elfogadott javaslat súlyos csapás a természetre, hiszen teret engedhet az ellenőrizetlen tevékenységeknek.
Marek Kuchta, a szervezet képviselője szerint a törvény nincs összhangban az európai uniós joggal, ellentmond például az élőhelyvédelmi és vízügyi irányelveknek.
Lehetséges, hogy éppen ezért a törvény csak rövid ideig lesz hatályban, mert később az EU nyomására módosítania kell a kormánynak, de addig is ellentmondásos fejlesztési projekteket hagyhatnak jóvá védett területeken
– mondta Kuchta, akinek a módosítás szinte minden pontjával problémája van.
A szervezet már jelezte, levélben fordul Peter Pellegrini államfőhöz, hogy ne írja alá a törvényt.
- A módosítás lehetővé teheti szállodák, nyaralók építését és a fakitermelést a járási hivatal engedélye nélkül, még védett területeken is.
- A környezetvédő szervezetek szerepe csökken az eljárásokban, mivel elvesztik a közvetlen részvételi jogukat.
- A motoros járművek behajtásának engedélyezése védett területekre növelheti a természetkárosító tevékenységek számát.
- Az önkéntes természetvédelmi őrök nem ellenőrizhetik és dokumentálhatják a szabálysértéseket, bűncselekményeket a védett területeken.
A szervezet attól tart, hogy a szabálysértések és bűncselekmények száma növekedni fog, mivel a természetben zajló tevékenységek kevésbé lesznek felügyelhetők. Kuchta emlékeztetett arra, hogy jelenleg az állam körülbelül 100 hivatásos természetvédelmi őrt foglalkoztat, míg önkéntes őrként 800 ember tevékenykedik.
A Greenpeace Szlovákia tudatta, teljes mértékben egyetértenek a My sme les szervezet állásfoglalásával a természetvédelmi törvény módosításának nevezett botrányról.
Fodor Péter környezetvédő, a DunaVit – Dunamenti Tájvédelmi Társulat munkatársa megkeresésünkre egyelőre annyit mondott, hogy azon lepődött volna meg, ha az aktuális kormány nagyobb mozgásteret biztosított volna a természetvédőknek. A korlátozás tehát nem érte váratlanul.
Az ellenzék szerint a kormány szisztematikusan pusztítja a természetet
A Progresszív Szlovákia egyértelműen bírálja a törvényt.
Ahelyett, hogy az ellenzék, a lakosság és a szakmai szervezetek érveire reagált volna a koalíció, belső vitákkal voltak elfoglalva. A fő előterjesztő, Rudolf Huliak is visszavonta aláírását. Az utolsó pillanatban benyújtott módosításokat állítólag vele már nem is egyeztették
– nyilatkozta Tamara Stohlová (PS) képviselő a parlamentben. Úgy véli, magától értetődik, hogy a törvény miatt
- több autó lesz a természetben,
- több lesz az orvvadászat,
- és az illegális fakivágások száma is nőni fog.
A Demokrati párt is vészharangot kongat. Szerintük ilyen veszélyes törvény a természetvédelem területén még soha nem került ki a parlamentből Szlovákia újkori történelmében. Fel is szólították Peter Pellegrini államfőt, hogy vétózza meg.
A módosítás csak a befektetőket segíti, és megnyitja az utat az ellenőrizhetetlen építkezések előtt a nemzeti parkokban és a szlovákiai erdők fosztogatása előtt a védett területeken
– mondta Michal Kiča, a párt környezetvédelmi szakértője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.