Szlovákiában angolul

<p>A 2009. szeptember 1-jétől hatályos államnyelvtörvény állítólag nem ellenünk, szlovákiai magyarok ellen, hanem a szlovák nyelv védelméért született. Ha ez így van, akkor most, közel hat évvel az életbe lépése után kijelenthetjük, hogy a gyakorlatban megbukott.&nbsp;</p>

A szlovákoknak egy közismert (és valljuk be, frappáns) mondatuk is van „a nyelv védelmére”, a Szlovákiában szlovákul (na Slovensku po slovensky), amit előszeretettel használnak. Még a komáromi piacon áruló egyik kínai kofa is ismeri, a közelmúltban be is köpte („natylovenytyku potylovenyki”) az egymást közt magyarul beszélő ismerőseimnek.

Egy friss statisztikai adat szerint a visegrádi csoport országai közül a szlovákiai közterületeken és középületeken van a legtöbb angol nyelvű felirat. Az újonnan épülő lakóparkok, irodaházak szinte mindegyike angol nevet kap, amin már meg sem lepődünk. Az is érhető valahol, hogy a köznyelvben egyre több az angol szó, hiszen az angol már negyed évszázada nálunk is az első számú idegen nyelv. Az viszont elfogadhatatlan, hogy a szlovák kereskedelmi rádiókban is sok angol nyelvű kifejezés hangzik el. A munka dzsob (job) lett, az SMS-szám free (ingyenes). A minap az egyik szpíker olyat mondott, ami túlmegy minden határon, kellemes morningot (reggelt) kívánt. Felmerül a kérdés: ilyenkor hol vannak a hivatásos és az önkéntes nyelvrendőrök? Merthogy az utóbbiak is szép számban munkálkodnak. Sokan közülük egyébként a magyar adásra specializálódtak, így kamatoztatva, hogy magyar felmenőik vannak… Itt-ott a Pátria rádióba is betelefonálnak. Nemrég egyikük feljelentéssel fenyegetőzött, miután zenei műsoromban a Jobbikot „reklámoztam”. Az illető Cseh Tamás A jobbik részem című dalát vélte propagandának.

A kereskedelmi rádiók műsorvezetői gárdája nagyon felhígult, a helyes szlovák beszéd kiveszőben van. Egy élő, a hetvenes éveiben járó rádiós legendával olvasható beszélgetés az egyik portálon. Szomorúan nyilatkozott, amikor a hivatásáról kérdezték. A szép, tiszta beszéd fontosságát hangsúlyozza, évtizedekig arra tanította az újonnan érkező kollégáit, de ez ma már nem követendő példa. Manapság bárkit mikrofonhoz ültetnek, a kellemetlen hangút, a beszédhibást, a képzavarosan fogalmazót, de őt legjobban mégis – szlovák szakos pedagógus lévén – az idegen szavakat használók zavarják. Pedig az ilyesmi könnyen kiküszöbölhető lenne, csak az államnyelvtörvényt kellene a helyén kezelni…

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?