Száz éve született Oskar Schin

Aki egy embert megment, az egész világot menti meg, mondja a Talmud. A száz éve, 1908. április 28-án született Oskar Schindler több mint 1200 zsidót mentett meg a haláltól a II. világháború őrületében. Történetére sokáig nem voltak kíváncsiak, mígnem Steven Spielberg rendezésében világsikerű film született róla.

Aki egy embert megment, az egész világot menti meg, mondja a Talmud. A száz éve, 1908. április 28-án született Oskar Schindler több mint 1200 zsidót mentett meg a haláltól a II. világháború őrületében. Történetére sokáig nem voltak kíváncsiak, mígnem Steven Spielberg rendezésében világsikerű film született róla. A Szudétavidéken, Zwittauban született Schindler tehetős gyáros családja a gazdasági világválság idején elvesztette vagyonát, így az üzleti életben amúgy is kevéssé sikeres fiatalember a politika világába sodródott. A náci párt tagjaként könnyen kötött barátságokat, a társasági élet színfoltjaként a magasabb pártvezetés soraiban is akadtak támogatói. Lengyelország német megszállása után Krakkóba ment, s élve a háború adta gazdasági lehetőségekkel üzletelt, majd illegális úton szert tett egy zománcozó üzemre is. Munkásai a közelben működő plaszówi gettóból kerültek ki, mert ez volt a legolcsóbb munkaerő. A táborparancsnok ámokfutását azonban Schindler nem bírta tétlenül nézni, egyre több zsidót „kért ki” és minősített nélkülözhetetlen munkaerőnek, alkalmazottai egy idő után már az üzemben laktak. Kétszer annyit kaptak enni, mint a táborokba deportáltak, sőt Schindler felesége, Emilie még egy saját kis kórházat is berendezett. Az SS gyanakvásától és rajtaütéseitől tartva Schindler is az üzemben töltötte az éjszakákat. A rendkívül veszélyes kettős játék során többször is őrizetbe vették, kapcsolatai révén azonban mindig hamar kiszabadult. 1943-ban üzemét lőszergyárrá alakították, ám két év alatt egyetlen használható lőszer sem készült ott. Budapestre is eljutott, az ott élő zsidókat tájékoztatta a koncentrációs táborokban zajló szörnyűségekről. Mivel a külvilág számára a náci párt tagja volt, a vég közeledtével üzemét áthelyezték, de a megfelelő tisztek meggyőzésével-megvesztegetésével sikerült elérnie, hogy embereit cseh területekre küldjék, neki azonban menekülnie kellett. A háború után Regensburgban élt, majd 1949-ben Argentínába költözött, de vállalkozása kudarcot vallott, s 1957-ben felesége nélkül tért vissza Frankfurtba. A hatvanas évektől felváltva élt Izraelben és Németországban, 1962-ben fát ültethetett a jeruzsálemi Igazak Kertjében, majd a Világ Igaza kitüntetést is átvehette. 1974-ben halt meg Németországban, de kérésének megfelelően Izraelben temették el. Története sokáig homályban maradt, s hogy végül mégsem merült feledésbe, az az egyik „Schindler-zsidónak” köszönhető. A Beverly Hillsben elegáns üzletet nyitó Leopold Page ugyanis minden vásárlónak elmesélte megmentője történetét, de csak 1980-ban „harapott rá” Thomas Keneally ausztrál író. Két évvel később megjelent a Schindler bárkája, amelyből 1993-ban Steven Spielberg Oscar-díjas alkotást rendezett. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?