Fico-merénylet: három hónap homály

handl

A héten két ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia (PS) és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) is szóvá tette a kormánynak, hogy semmit sem tudni a Robert Fico miniszterelnök elleni merénylet ügyében folytatott vizsgálatról. A koalícónak megfelel az információzár, az ellenzék központi bizottságot alakítana.

A PS a következő parlamenti ülésen javasolni fogja egy vizsgálóbizottság felállítását, amely a miniszterelnök ellen még 15-én elkövetett merényletkísérlet kivizsgálásával foglalkozna. Azon a napon egy kihelyezett nyitrabányai kormányülésen egy nyugdíjas lévai férfi több leadott lövéssel is megsebesítette Ficót, aki intenzív kórházi ápolásra szorult és csak júliusban tért vissza a politikába. Az ügy vizsgálatának menetéről azóta sem tudni sokat, az ügyészség titkolózik és azt sem tudni, mikor zárják le az információgyűjtést. A nyilvánosság tájékoztatása leginkább azért lenne fontos, mert hivatalos megerősítés híján továbbra is csak találgatni lehet arról, magányosan cselekedett-e a lövöldöző, de azt sem tudni, milyen motivációktól vezérelve támadt rá a kormányfőre.

Titkolózás és sejtetés

A márciusi merényletről a hatóságok csak közvetlen módon tájékoztattak. Bár a támadót a lövöldözés helyszínén őrizetbe vették és kihallgatták, a lakását pedig napokkal később felkutatták a nyomozók, a vizsgálat állásáról mindössze kiszivárgott információkból tudunk, nem pedig a központi szervek tájékoztattak a fejleményekről. Juraj Cintulát a merénylet utáni napon előre kitervelt, bosszúból elkövetett gyilkossági kísérlettel gyanúsította meg a rendőrség, július elején azonban kiderült, hogy terrortámadássá minősítették át a merényletet. Míg a gyilkossági kísérletért legfeljebb 25 éves börtönbüntetés szabható ki, a támadót így akár életfogytiglanra is ítélhetik. Hogy pontosan milyen okok álltak a lépés mögött, azt azonban nem tudni. Egy időben Robert Kaliňák védelmi miniszter és más politikai szereplők is lebegtették, hogy a merénylőnek társai voltak, melyet törölt facebookos beszélgetések erősítenek meg, de hivatalos megerősítés híján erről a szálról sem lehet azóta többet tudni.

Közvetlen információk híján Cintula valódi motivációira és a támadás körülményeire is csak a keringő sajtóhírekből következthetünk. A támadás utáni napokban kiderült, hogy a lévai író jó kapcsolatokat ápolt egy rendpárti radikális jobboldali szervezettel, de emellett Zuzana Čaputová államfőt sokra becsülte és korábban erőszakellenes nézeteket is hangoztatott. Az őrizetbe vétele után kiszivárogott videóban az érintett személyesen erősítette meg a felvételt készítő személynek, hogy a köztelevízió átalakítása és a Különleges Ügyészség felszámolása miatt tiltakozott. Egy újabb májusban kiszivárgott iratban, Cintula vallomásában pedig már az szerepelt, voltaképpen nem is akarta megölni a miniszterelnököt.

A hivatalos információk hiányát Robert Fico is kihasználta, hogy a saját értelmezését terjessze a nyilvánosság körében. A kormányfő a visszatérését követő első nyilvános facebook-videójában kijelentette, megbocsájt a merénylőnek, de azt is elmondta, hogy a férfit az ellenzék gyűlöletkeltése hergelte fel. Más összefüggésben pedig ellenzéki aktivistának nevezte a támadót – aminek a nyilvánosság számára elérhető információk alapján nincs jele.

Nyugtalan ellenzék

A Progresszív Szlovákia képviselője, Martin Dubéci a párt által szorgalmazott bizottság kapcsán elmondta, a testület meghallgatná az ügy fontosabb szereplőit, külföldi példák alapján vonna be a kihallgatásokba szakértőket, a képviselők pedig felkereshetnék a tett helyszínét, vagy a merénylet szempontjából releváns lokációkat. Dubéci elképzelhetőnek tartja, hogy a bizottság munkáját titkosítsák, de azt fontosnak tartja, hogy a parlamenti pártok mindannyian szerepet kaphassanak a bizottságban – és közösen ismertessék a közvéleménnyel, mi is történt valójában. „Három hónap alatt gyakorlatilag semmit sem tudunk arról, miként folytatódik a vizsgálat, ez pedig az átláthatatlanság benyomását kelti az emberekben” – fejtette ki a PS elnöke, Michal Šimečka. A KDH szintén nyilatkozott az ügyről, arra szólította fel a belügyminisztériumot és a Főügyészséget, hogy minél rövidebb időn belül tájékoztassák a közvéleményt a merénylet állásáról. A KDH szerint az elemi politikai kultúra része, hogy a támadás kapcsán a kormány levonja a felelősséget, valamint olyan intézkedéseket hozzon, amely hozzájárul az állampolgárok védelméhez. Az ügy kapcsán a hatóságok részéről, mint arról lapunk is korábban beszámolt, mindössze Maroš Žilinka főügyész nyilatkozott – szerinte mindent megtesznek az ügy kivizsgálása érdekében, külföldi szervekkel is konzultálnak, az eljárás hosszára pedig az alapos nyomozás van a legnagyobb hatással.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?