Szavazatvásárlás más pénzén

<p>Végleges számok még nincsenek, de előzetes adatok alapján százezerre tehető azoknak a nyugdíjpénztári tagoknak a száma, akik az elmúlt három hónapban úgy döntöttek, hogy visszatérnek az egypilléres állami rendszerbe.&nbsp;</p>

A pénztáraknak még így is mintegy 1,4 millió ügyfele maradt, vagyis az aktív korú lakosság többsége, így az eredményt ki-ki saját politikai beállítottságának megfelelően értékelheti.  Ján Richter szociális ügyi miniszter máris kijelentette, hogy ez az eddigi „legnagyobb” nyitás, az ellenzék viszont azt emelte ki, hogy a pénztártagok túlnyomó többsége nem dőlt be a kormánypropagandának, nem ijedtek meg a folyamatosan sulykolt állítástól, hogy a második pillérben maradók alacsonyabb nyugdíjat kapnak majd, mintha csak állami nyugdíjuk lenne. Ez nem jelenti azt, hogy a pénztártagok a lehető legjobbnak tartják a jelenlegi rendszert, annak szabályozását, de feltehetően úgy vélik, hogy még mindig biztonságosabb „két pillérre támaszkodni”.  Azt leszögezhetjük, hogy a kormány szándéka a rendszer három hónapos megnyitásával elsősorban a szavazatok maximalizálása volt. Robert Fico nem a kevés megtakarítással rendelkező pénztártagok alacsony, „második pilléres” nyugdíja miatt aggódott. Ha az lett volna a lényeg, akkor a nyugdíjak kifizetésének tavalyi szabályozása során például szélesebb réteg számára is elérhetővé tették volna, hogy ne csak az életbiztosítók közvetítésével juthassanak hozzá megtakarításukhoz, vagy most módosították volna a nyugdíjak kifizetését, ahogyan az ellenzék is kérte.  A Fico-kormánynak a 2. pillér újabb megnyitásával két célja volt, és ezeket várhatóan el is éri. „Megmentőként” akart fellépni, meg akarta mutatni, hogy „megvédi” a pénztártagokat a „gonosz és kapzsi” nyugdíjpénztáraktól, bizonyítani akarta, hogy ha törik, ha szakad, az állami nyugdíj lesz a magasabb, természetesen az adófizetők pénzéből. Egyben azt is üzente a pénztártagoknak, hogy „én már mindent megtettem, ennél többet ne várjatok tőlem, ha most sem hallgattok rám, akkor újabb segítséget már nem várhattok”. Ezt erősítette fel a minimálnyugdíj bevezetésével, amelyet jó időzítéssel éppen a második pillér nyitva tartása alatt fogadott el a kormány olyan formában, hogy a nyugdíjpénztártagoknak természetesen alacsonyabb minimálnyugdíjat hagyott jóvá, mint az egypilléres rendszer résztvevőinek.  A politikai marketing mellett a másik ok sokkal egyszerűbb: csökkenteni kell az első pillér, a Szociális Biztosító hiányát. Ahogyan a kilépők pontos számát, úgy megtakarításaik pontos összegét sem lehet még tudni, de biztosan több százmillió eurós egyszeri pénzinjekcióról beszélünk, ami segít a mintegy milliárdos hiánnyal működő állami rendszernek. Ez a kiigazítás jól jön Ficónak a választások előtti évben, hiszen ennyivel is kevesebbet kell befizetni a Szociális Biztosító büdzséjébe, több marad a második, harmadik, ikszedik „szociális csomagra”, vagyis a szavazatvásárlásra.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?