Szárazságból kényszerházasság: az aszály miatt tehénre cserélik a lányokat

A klímaváltozás és a fegyveres konfliktusok miatt is nő a gyerekházasságok száma Kelet-Afrikában.Egyre több szülő cseréli el lányait haszonállatra Kelet-Afrikában, általában tehenekre és kecskékre – számolt be a térségben tapasztalható jelenségről a Reuters.Folyamatosan növekszik a gyermekházasságok

A klímaváltozás és a fegyveres konfliktusok miatt is nő a gyerekházasságok száma Kelet-Afrikában.

Egyre több szülő cseréli el lányait haszonállatra Kelet-Afrikában, általában tehenekre és kecskékre – számolt be a térségben tapasztalható jelenségről a Reuters.

Folyamatosan növekszik a gyermekházasságok száma a háború sújtotta Dél-Szudánban és a szárazság sújtotta Kenyában is. A túlélés érdekében sok szülő adja férjhez lányait – közölte a Girls Not Brides elnevezésű, a fiatal lányok jogait védő szervezet.

Az afrikai kontinensen található kilenc ország abból a tízből, ahol a legtöbb kiskorút házasítják meg, a hátterében a hagyományok, családi kapcsolatok, a házasságon kívüli terhesség és a szegénység áll. Az ENSZ adatai szerint Dél-Szudánban a 18 éven aluli lányoknak már az 52 százaléka van férjnél, 2010-ben ez az arány még 40 százalék volt.

A szülők nagy része a gazdasági nehézségek miatt így próbálja csökkenteni az „éhes szájak számát”. Bár a világon fokozatosan csökken a gyerekházasságok száma, évente még mindig 12 millió kiskorú lányt adnak férjhez, aminek gyakran katasztrofális következménye van az egészségükre nézve, az iskolázottság pedig szóba sem jön.

Dél-Szudánban 2013 óta tart a polgárháború, milliók váltak földönfutóvá, az infláció és az olajtermelés visszaesése miatt pedig milliókat sújt éhínség.

A gazdasági nehézségek miatt a lányok „ára” is felment, akár 300 tehenet is kaphatnak értük hozományként. Békeidőben átlagosan 30 tehenet ér egy lánygyermek. Amikor egy lány eladósorba kerül, a férjjelöltek lényegében megjelennek egy gulyával, és egymásra licitálnak a lány „kegyeiért”. Lényegében az kapja meg a lányt, aki a legtöbb tehenet adja érte.

Millicent Ondigo, az Amref Health Africa munkatársa közölte: Kenyában a maaszi és szamburu félnomád népcsoport számos tagja cserélte el lánygyermekét haszonállatokra a tavalyi szárazság idején, amely hatalmas pusztítást végzett az állatállományban. Mivel ott rendkívül kevés a kecske, a szülők már négy-öt jószágért is kiházasítják gyermekeiket.

A kiházasításnak is vannak különböző időszakai, amikor megéri nekik a fiatal lányokat férjhez adni. Szárazság idején sokkal nagyobb a hozomány, és sokkal nagyobb az esély, hogy lányukat egy náluk jóval tehetősebb férj fogja eltartani. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?