Szaki a nagypolitikába

Sokáig úgy tűnt, a 20.

Sokáig úgy tűnt, a 20. század első harmada tájainkon is visszavonhatatlan igennel válaszolt arra a kérdésre, vajon a munkavállalók tömege képes-e úgy megszerveződni, hogy képviselői a nagypolitika eszközeivel is hangot tudjanak adni azok érdekeinek, akik létfenntartásuk érdekében kénytelenek munkaerejüket áruba bocsátani.

Szlovákia politikai és erkölcsi válságát mi sem bizonyítja hitelesebben, mint az a tény, hogy a rendszerváltás 14. esztendejében azt vitatja az ország szellemi elitje, hogy az európai politikai szokásokkal vajon kompatibilis lenne-e a szakszervezetek önálló politikai erőként való jelentkezése.

Jó lenne a kérdést elméletinek tekinteni. Kapásból nemmel válaszolhatnánk rá. Hozzátéve, hogy erre valók a szociáldemokrata irányultságú pártok. Ők hivatottak a baloldali gondolkodású munkavállalók érdekeinek politikai megjelenítésére. Vagy a keresztényszocialista politikai képződmények a konzervatív ízlésűekére. De nem teóriáról van szó, hanem nagyon is életszagú gyakorlatról. Ugyanis a „szakszervezetek feladata a munkavállalói érdekek védelme” típusú érvelésre ott az ellenérv: térségünkben Szlovákia az egyetlen olyan ország, amelyben bekövetkezett a baloldal teljes önfelszámolása. Igaz, a KSS él és virul, csak éppen semmi köze a korszerű baloldalisághoz.

Tényekkel bizonyítható, hogy a szlovákiai szakszervezetek politikai erőként történő fellépésének lehetőségét a Munka Törvénykönyve parlament általi átfogalmazása után vetették fel. A munkajog módosításának módja egyértelműen mutatja az országló jobboldal színvonalának szánalmasságát. Ha legalább a létfenntartási ösztön működne a koalíció négy pártja valamelyikében! Akkor talán akadt volna politikus, aki a munkajog jobboldalasításakor figyelmeztet arra, hogy a munkáltatók látványos előnyben részesítésének és a munkavállalói jogok leépítésének csak az lehet az eredménye, hogy Dzurinda csapata a legközelebbi általános választásokon csúfos vereséget szenved.

Nem arról van itt szó, hogy ez a garnitúra megérdemli a sajnálatot. Az aggasztó, hogy baloldalon nincs olyan politikai erő, amely életképes alternatívája lehetne a szociálisan teljesen érzéketlen kormánynak. A jobboldali törvényhozók a munkavállalók teljes kiszolgáltatásával, a munkáltató általi felmondás liberalizálásával, a korábban szerzett jogok felszámolásával próbálják elbájolni, Szlovákiába csalogatni a nyugati tőkét, amelynek tulajdonosai nagyon is tisztában vannak vele, Európa szerencsésebb országaiban mit jelentenek a szakszervezeti jogok. Ez a garnitúra csak arra épít, hogy a baloldalon nincs politikai erő, amely a helyébe lépne. Az ilyen magatartás nem a munkavállalók és a munkáltatók közötti megértést szolgálja, hanem lázadáshoz vezet. Megtörténhet, hogy a szakszervezet megkísérli az önálló politikai erőként való fellépést. Ez azonban nem megoldás. A megoldást csak egy erős baloldali párt jelenléte jelentené, amelynek a szakszervezet természetes szövetségese lenne.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?