Státustörvény: keményen bírál a Jürgens-jelentés

Az Európa Tanács jelentéstevője szerint a magyar státustörvényt hatályon kívül kellene helyezni, és a szomszédokkal folytatott kétoldalú tárgyalások és megállapodások nyomán szükség lenne új jogszabály megalkotására.

Az Európa Tanács jelentéstevője szerint a magyar státustörvényt hatályon kívül kellene helyezni, és a szomszédokkal folytatott kétoldalú tárgyalások és megállapodások nyomán szükség lenne új jogszabály megalkotására. Tabajdi Csaba, az ET közgyűlésén részt vevő magyar delegáció vezetője elfogadhatatlannak tartja ezt az álláspontot.

Eric Jürgens holland parlamenti képviselő, aki az Európa Tanács (ET) megbízásából jelentést készített az említett testület jogi és emberjogi bizottsága számára a magyar kedvezménytörvényről, elkészült a dokumentum összeállításával, és rendkívül negatív álláspontot alakított ki a szóban forgó jogszabályról. A Népszabadság birtokában lévő Jürgens-jelentésből kiderül, a tervezet messze túlmegy még azokon a bírálatokon is, amelyeket korábban a velencei bizottság, majd az EBESZ fogalmazott meg. ĺgy például Jürgens úgy állítja be, mintha a magyarigazolvány valójában személyi igazolványként működne, és általában egyoldalú lépésnek minősíti a törvény megalkotását, márpedig – mutat rá a jelentés – a kisebbségi ügyeket csak kétoldalú alapon lehet megoldani, az egyoldalú megközelítés Jürgens számára elfogadhatatlan.

A dokumentum utal rá, hogy a szomszédos országok is bírálták a magyar jogszabályt, mert ez szerintük megsért olyan alapelveket, mint a területi szuverenitás tiszteletben tartása, a jószomszédi viszonyok erősítése vagy az alapvető szabadságjogok tisztelete, beleértve a diszkrimináció tilalmát is. Jürgens szerint a státustörvény preambulumában felvázolt nemzetkoncepció túlságosan széles, ezt úgy lehet interpretálni, mintha az állami határokat a törvényalkotók nem tartották volna tiszteletben.

A dokumentum hasonlóan elfogadhatatlannak tartja, hogy a státustörvény kiterjed a nem magyar származású hozzátartozókra is. A holland jelentéstevő azt javasolja az Európa Tanács közgyűlésének: tegyen olyan indítványt Magyarországnak, hogy helyezze hatályon kívül az inkriminált jogszabályt, és hozzon olyan új törvényt, amely figyelembe veszi a szomszédok bírálatait, a velencei bizottság és az EBESZ ajánlásait.

Tabajdi Csaba (MSZP) az ET magyar parlamenti delegációjának új vezetője A Népszabadság megkeresésére elmondta, hogy megítélése szerint a jelentéstervezet – amelyet még egyetlen ET-testület sem vitatott meg – elfogadhatatlan, és ellentétben áll az Európa Tanács korábbi, kisebbségekkel foglalkozó dokumentumaival. Tabajdi hozzátette, az ügyben már levelet írt az ET jogi és emberjogi bizottsága elnökének, amelyben kéri, hogy a Jürgens-dokumentumról halasszák el a bizottsági vitát egészen a júniusi ET-közgyűlés idő-pontjáig. Tabajdinak egyébként szándékában áll hamarosan megkeresni a strasbourgi nemzetközi emberjogi szervezet vezetőit is, mivel szerinte a holland képviselő e jelentés elkészítésével valójában nem teljesítette megbízását. Az ET ugyanis a raportőrnek azt a feladatot adta, hogy átfogó módon tekintse át az európai kisebbségi gyakorlatokat. Ehelyett azonban ő jelentését kizárólag Magyarországra korlátozta. Ráadásul a magyar álláspontot ez ügyben az okmány egyáltalán nem tükrözi, a magyar érvrendszerről a dokumentum nem ad hű képet.

Tabajdi szerint a Jürgens-jelentés valójában a létében kérdőjelezi meg a magyar kedvezménytörvényt. A kialakult helyzet fényében az MSZP-s honatya szerint nagyon sürgősen el kell kezdeni egyeztetni a határon túli szervezetekkel, és jó lenne, ha még az Országgyűlés nyári szünete előtt át lehetne vezetni a kedvezménytörvénybe a velencei bizottság ajánlásait. Ez – mutatott rá – egyfajta előremenekülést jelentene magyar részről, mert a Jürgens-okmánnyal szemben valójában akkor tudunk majd eredményesen fellépni, ha azt mondhatjuk az Európa Tanácsban, amikor a kérdés napirendre kerül: mi a velencei bizottság ajánlásait már beépítettük a törvény szövegébe.

– Ez teljesen új helyzet, ennek a fényében szükséges gyors és eredményes válaszlépéseket tennünk – hangoztatta az ET magyar delegációjának vezetője.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?