Sokkolta a külföldet a választási eredmény

Az első külföldi reagálások, kommentárok meglepő, megrendítő, sokkoló jelzőkkel illetik a szlovákiai elnökválasztás első fordulójának végeredményét, amelynek folyományaként Vladimír Mečiar és Ivan Gašparovič került az április 17-i második fordulóba. A NATO és az EU diszkréten szintén nemtetszésének adott hangot.

Vladimír Mečiar elnökválasztási győzelme Szlovákiát a káoszba sodorhatja – állítja az Euronews hírtelevízió, amelyet a brüsszeli Európai Bizottság finanszíroz. A médium megállapítja: az első forduló azt jelzi, hogy Mikuláš Dzurinda kormánya ugyan már hat éve próbálja az országot megszabadítani Mečiar örökségétől, amely nacionalista, populista politikájával, korrupciós botrányaival tűnt ki, most azonban visszatért a volt bokszoló. Szlovákia politikai életében déja vu jelenségként bukkant fel újra a többszörös volt miniszterelnök, aki ugyan 1998-ban azt állította, hogy visszavonul, ám most újra visszatér a ringbe, és még sokáig nem hajlandó bedobni a törülközőt – vélekedik az Euronews. A hírtelevízió meglepetésnek minősíti Ivan Gašparovičnak, Mečiar korábbi jobb kezének második helyét, ám az igazán megdöbbentőnek Eduard Kukan külügyminiszter vereségét tartja, akit „dicstelenül kiütöttek”. Mečiar látványos előretörése annyira uralta a külföldi hírügynökségeket, hogy az teljesen háttérbe szorította a sikertelen referendumról szóló információkat. „Vladimír Mečiar, a volt autokrata szlovák miniszterelnök megrendítő erejű győzelmet aratott az első fordulóban” – állapította meg a Reuters hírügynökség, hozzátéve: „a sötét ló, Ivan Gašparovič”, Mečiar korábbi szövetségese szintén a vártnál jobban szerepelt. „Mikuláš Dzurinda sokkoló vereséget szenvedett azzal, hogy jelöltje, Eduard Kukan szoros küzdelemben elesett a továbbjutástól” – így a Reuters. A francia AFP ügynökség is negatív jelzőkkel illette Mečiart, s leszögezte: Kukan harmadik helye meglepetés, hiszen minden korábbi közvélemény-kutatás mint a második forduló biztos résztvevőjével számolt a külügyminiszterrel. Külföldi elemzők Mečiar esetleges győzelmének következményét is felvázolták. Eszerint a volt miniszterelnök sikere taszítólag hat az EU-ra és a NATO-ra, s bár az államfői poszt inkább ceremoniális jellegű, mégis az elnöki vétókkal megnehezítheti a Dzurinda-kormány további reformlépéseit. A Reuters szerint a számos eddigi reform ellenére még további korszerűsítésre vár az ország az egészségügy és az oktatás terén.

A NATO és az Európai Unió ugyan hivatalosan nem kommentálta az elnökválasztás első fordulóját, a nevük elhallgatását kérő brüsszeli források – különösen az észak-atlanti szövetségből – azonban nem leplezik meglepetésüket és bizonyos csalódásukat. „Az első forduló eredménye nem túl jó jel, de nem csinálunk belőle tragédiát” – jelezte egy diplomáciai forrás a NATO-ból, hozzátéve: a kudarcot vallott Eduard Kukan jó hírnévnek örvend a biztonsági szervezetben, ellenben Mečiarral „kellemetlen tapasztalataik vannak”. Az Európai Unió köreiből olyan jelzés érkezett, hogy Brüszszel „máig nem felejtette el”, mi történt Szlovákiában a Mečiar-kormányzás korszakában. (t, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?