Van-e olyan ország, ahol lecserélik az elnököt, a kormányfőt, a kormányt, mégsem változik semmi? A politikai abszurdnak tűnő kérdésre a válasz: van. Oroszország. Sajátos az is, ahogyan ez a változatlanság lezajlott.
Semmi kecmec
Eddig Putyin elnöki apparátusa kormányozta az országot, nem a kormány. Korábban azt ígérte, lesznek új arcok új kormányában. Lettek is, nyolcan. A kormány új arcai közismert személyiségek az eddigi, agresszív politizálásáról hírhedt elnöki apparátusból. Elemzők szerint az egykori KGB-hez közeli szentpétervári csoport – onnan hozta őket magával Putyin – megőrizte eddigi befolyását, a leghűségesebb emberek kerültek kulcspozíciókba. Eddig a Kreml ellenőrizte a fegyveres testületek és titkosszolgálatok embereiből álló, nagyon befolyásos, jelentős gazdasági hatalommal bíró szilovik csoportot. Ezentúl a kormány fogja, személy szerint a legnagyobb intrikusnak tartott Igor Szecsin, miniszterelnök-helyettesként. Ő az elnöki adminisztráció helyettes vezetője volt. Vagyis: a fegyveres erők és a titkosszolgálatok feletti ellenőrzést Putyin a legmegbízhatóbb embereire hagyja, Oroszországban ez alapvető feltétel ahhoz, hogy valaki megőrizhesse a teljhatalmat.
Gazdasági téren is: Putyin eddigi gazdasági főtanácsadója, Igor Suvaljov első miniszterelnök-helyettes lett. Hosszan lehetne még sorolni, de említsük csak azt, hogy Szergej Lavrov maradt a külügyminiszter, ő a putyini külpolitika változatlanságát biztosítja. Ja, Medvegyev elnöki adminisztrációjának vezetőjévé azt a Szergej Nariskint nevezték ki, aki eddig miniszterelnök-helyettes volt és a szentpétervári csoporthoz tartozik. Elvégre kézben kell tartani Medvegyevet is, nehogy valamiféle önállóságra vetemedjék. Új még az új kormányban az is, hogy már hét miniszterelnök-helyettes van, ráadásul ebből kettő első. A felduzzasztott kormányapparátus is két dolgot jelez: nem a Kreml lesz a hatalmi központ, hanem a moszkvai Fehér Ház, az orosz kormányépület, és új lakója hosszú távra rendezkedik be.
Olvasni lehet olyan orosz kommentárokat, amelyek szerint Medvegyev azért megpróbál a saját fejével gondolkodni, arról, hogy milyen lehetőségeket ad neki erre az alkotmány, hogy az eddigi egy helyett két hatalmi központ lesz. Nevetséges az a görcsös igyekezet, ahogy a médiában megpróbálnak valamiféle demokrácialátszatot kelteni, mintha lenne valamiféle politikai alkudozás, szabad mozgástér, mintha nem egy ember akaratának lenne alárendelve a törvényhozói és a végrehajtói hatalom.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.