Románia lakosságának csaknem fele 19. századi létfeltételek között él, a román infrastruktúra állapota pedig a legsötétebb katasztrófa képét mutatja – tartalmazza az ország egyik vezető közgazdászának értékelése.
Románia: 19. századi körülmények
Románia lakosságának csaknem fele 19. századi létfeltételek között él, a román infrastruktúra állapota pedig a legsötétebb katasztrófa képét mutatja – tartalmazza az ország egyik vezető közgazdászának értékelése. Valentin Lazea, a Román Nemzeti Bank vezető közgazdásza statisztikai adatokkal támasztotta alá egy tanácskozáson elhangzott véleményét. Románia lakosságának több mint negyven százaléka nem fér hozzá vezetékes ivóvízhez és olyan településen él, ahol nincs csatornahálózat. Ennél is rosszabb a helyzet a falusi településeken, ahol a lakosságnak még húsz százaléka sem részesül ezekben a szolgáltatásokban. „Románia infrastruktúrája a legsötétebb katasztrófa képét mutatja – mondta a jegybank fő közgazdásza, aki szerint „olyan, szőnyeg alá sepert igazságok ezek, amelyekről senki se akar beszélni”. Lazea európai statisztikákat idézve rámutatott: a kontinens infrastruktúrája lefedi a háztartások 90-100 százalékát. E szempontból Románia az 58 százalékos ivóvízhálózatával és 53 százalékos csatornahálózatával az utolsó helyen áll Európában, ahol az utolsó előtti helyen álló Törökország is 83, illetőleg 90 százalékos lefedettséggel előzi meg, de még a Moldovai Köztársaság és Albánia is lekörözi 90 százalékos arányú víz- és csatornahálózatával.
Az Adevarul című lap rámutatott, Európában Romániának van a legkevesebb autópályája, közlekedési útvonalainak több mint negyven százaléka pedig télen egyszerűen használhatatlan. A Krónika című magyar napilap szerint a román politikai osztálynak döntenie kell: vagy úgy csatlakozik az ország az Európai Unióhoz, hogy a lakosság fele 19. századi körülmények között él, vagy jelentősen megnövelik az infrastrukturális beruházások mértékét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.