A legveszélyesebb fertőző betegség évekig a COVID-19 volt. Ez már azonban nem igaz, mivel a vezetést egy régi ismerős vette át.
Régi betegség ütötte fel a fejét
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legújabb jelentése szerint ismét a tuberkulózis lett a legveszélyesebb fertőző betegség. 2020-ban megelőzte a COVID-19, de míg a vírusos betegség fokozatosan elvesztette erejét, a tuberkulózis továbbra is ugyanolyan veszélyes, mint öt évvel ezelőtt.
A WHO legfrissebb kutatásai szerint 193 országból származó adatok alapján a tuberkulózis okozta halálozás 1,25 millió fő volt, míg a COVID-19 „csak” 320 ezer halálos áldozatot követelt. A tuberkulózissal fertőzöttek száma 10,8 millióra tehető, ami alig haladja meg a 2022-es évet.
A 2023-as év adatai azt is mutatják, hogy az esetek 87%-a 30 országban fordult elő. India, Indonézia, Kína, a Fülöp-szigetek és Pakisztán 56%-át tette ki a globális fertőzési számoknak. A tuberkulózist a Mycobacterium tuberculosis baktérium okozza, és az esetek mintegy 85%-a kezelhető. Ha azonban a beteg nem kap megfelelő gyógyszert, az esélye, hogy az immunrendszere legyőzi a kórokozót, mindössze 50%.
„A tuberkulózis gyógyítható és megelőzhető, ennek ellenére 2023-ban ismét a legveszélyesebb betegség lett. Közel kétszer annyi halálesetet okozott, mint a HIV vírus. A tuberkulózis globális járványának megszüntetése érdekében, amelyhez az ENSZ és a WHO összes tagállama is csatlakozott, szigorúbb intézkedések szükségesek.” – írják a WHO jelentésében.
A tuberkulózis áldozatainak száma a COVID-19-es évek kivételével fokozatosan csökken, azonban a WHO szerint a betegség elleni küzdelemre sokkal kevesebb pénz jut, mint amennyire szükség lenne.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.